Порівняльна характеристика особистих фінансів українців та жителів розвинених країн світу.

Жителі розвинених країн багато в чому по-іншому ставляться до грошей. Якщо у нас суттєво переважає споживацьке ставлення (заробити, щоб витратити), то там люди більше сприймають гроші як особисті фінанси: розподіляють їх, зберігають, накопичують, намагаються диверсифікувати джерела доходів і оптимізувати витрати.

Як і в Україні, для більшості людей основним джерелом доходу є заробітна плата, однак закордоном це джерело доходу, на відміну від нас, не є єдиним. У розвинених країнах набагато більше людей замислюються про інвестування і вкладають свої особисті фінанси з метою отримання пасивного доходу. Та й інструментів для цього там більше, а ризиків — менше. Для більшості ж українців слово «інвестиції» — це щось дуже далеке й невідоме, або ж таке, що відразу асоціюється з фінансовими пірамідами.

Жителі розвинених країн дуже дбайливо ставляться до своїх витрат. Незважаючи на те, що люди там заробляють більше, ніж ми, вони дуже велике значення приділяють питанням економії: у багатьох країнах буквально рахують кожну копійку, не купують зайве, скуповуються на розпродажах, і т.д. У країнах Європи та США набагато більш широкий розвиток, ніж в Україні, отримало ведення домашньої бухгалтерії: це допомагає людям аналізувати та оптимізувати свої витрати. У розвинених країнах істотно більша кількість сімей ведуть роздільний сімейний бюджет, в окремих країнах цей тип бюджету переважає, тоді як у нас суттєво переважає загальний сімейний бюджет. Завдяки цьому, в їхніх сім’ях рідше виникають сварки та суперечки з фінансових питань, які в українських сім’ях спостерігаються мало не в кожній родині.

Дуже суттєва відмінність в розвинених країнах має така сторона особистих фінансів як страхування. Якщо для переважної більшості наших людей страховка — це щось абсолютно непотрібне, часто — нав’язане, а страхові компанії — шахраї, які зроблять все, для того щоб уникнути страхової виплати, то там практично кожна людина має кілька страхових полісів (життя, здоров’я, нерухомість, автомобіль, діти і тд). Особлива увага приділяється накопичувальному страхуванню — там цей напрямок одержав набагато більш широкий розвиток, ніж в Україні.

Зовсім інше і ставлення людини до податків. Якщо у нас всі всіляко намагаються ухилитися від сплати податків, то там, навпаки, переважна більшість людей платить податки чесно. Звичайно, і з боку держави вони відчувають інше ставлення до себе: у багатьох країнах податкові платежі, сплачені у певному році, перераховуються за підсумками року і в разі переплати, надлишки повертаються платнику. Крім того, широко поширена система податкових відрахувань: існують безліч критеріїв, за якими частина сплачених податків теж повертається (наприклад, тим, хто виплачує кредити, займається благодійністю, самостійно виховує дитину і тд).

Більшість працюючих жителів розвинених країн мають і постійно поповнюють особисті заощадження. Незалежно від того, скільки вони заробляють, вони знають, що витрачати потрібно все одно менше. Українці ж звикли витрачати все, що вони заробляють, скільки б не заробляли, абсолютно не піклуючись про своє фінансове майбутнє і здійснюючи великі покупки в кредит, істотно переплачуючи.

Ну і, нарешті, окремо хочу виділити таку складову частину особистих фінансів, як пенсія. У розвинених країнах люди виходять на пенсію пізніше, ніж у нас, але при цьому пенсіонери живуть значно краще. Наприклад, при виході на пенсію багато хто відразу починають відправлятися в подорожі по світу — це вже стало майже традицією. Чому? Тому що там широко розвинені недержавні пенсійні фонди, накопичувальне страхування та інші програми, за якими люди самі створюють собі пенсію протягом усього життя. І це набагато ефективніше, ніж та фінансово невигідна державна пенсія, яку маємо ми, та на яку чомусь так всі розраховують.

Ось приблизно так особисті фінанси і сімейний бюджет середньостатистичного жителя розвиненої країни відрізняються від наших аналогів. Рівень життя в цих країнах там істотно вище. І крім тих чинників, які чинять на цей вплив з боку держави, важливу роль у цьому відіграє і особисте ставлення кожної людини до грошей, її рівень фінансової грамотності та вміння грамотно розпоряджатися особистими фінансами. Тому, в багатьох моментах нам є чому у них повчитися.

Опубліковано у Новини. Додати до закладок Постійне посилання.

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*


× два = 18

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>