Податок на доходи від депозитів: остаточна версія

Цілих три роки знадобилося парламенту, щоб ввести на законодавчому рівні обкладання податком пасивних доходів українців. При цьому навіть в останні місяці схема оподаткування змінювалася кілька разів. Остаточний варіант справляння податку досліджував Prostobank.ua

29 липня 2014 Президент підписав проголосований парламентом законопроект № 4101а “Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування доходів від капіталу”, і вже 2 серпня закон був надрукований «Голосом України» і набув чинності під номером 1588-VII. Це означає, що діяв з 1 липня порядок оподаткування прибутку з депозитів скасований, і з 1 серпня набули чинності нові правила. Окремий пункт нового закону підкреслює, що справляння податку з доходів, отриманих у липні-2014, за попередньою схемою, – анулюється.

Нововведення:

Головне нововведення останньої і тепер уже постійної схеми оподаткування – це те, що податок не потрібно буде оплачувати самостійно: цим займуться банки, що виступають в ролі податкових агентів.

Стягувати податок будуть наступним чином. Співробітники банку під час кожного нарахування прибутку по депозиту, будуть утримувати 15% податку. Один раз на місяць банк буде перераховувати до бюджету загальну суму утриманих податків, вирахувану із загальної суми доходів вкладників за депозитами в звітному місяці. При цьому банк не вказує ні сум окремих вкладів, ні суми нарахованої прибутковості по кожному рахунку, ні будь-яких даних по фізособам, у яких відкриті вклади. «У своїй звітності, для збереження банківської таємниці, банки будуть відображати дохід і утриманий з нього податок загальною сумою без розподілу в розрізі кожної фізичної особи. Банки не будуть надавати податковій інформацію по окремому депозитом, сумам виплачених відсотків, а також відомостей про клієнтів », – наголошує Олег Коробкін, начальник юридичного управління ОТП Банк.

«Потрібно відзначити, що оплата податку не пов’язана з безпосередньою виплатою доходу (відсотків). Податок буде утримуватися банком під час нарахування відсотків, а не їх виплати », – зазначає Олена Полянчук, начальник управління правового супроводу продажів юридичного департаменту УкрСиббанку BNP Paribas Group.

При цьому за новим законом вкладнику не потрібно буде подавати інформацію про нараховані за депозитами відсотках в податкову декларацію. Закон окремо підкреслює, що в декларацію потрібно вносити лише інвестиційний прибуток.

Нова версія закону також не містить деяких норм з липневого варіанту. Так, законодавці скасували прогресивну шкалу оподаткування пасивних доходів українців і мінімальний розмір доходу, що не підлягає сплаті податків (менше 17 прожиткових мінімумів – 19 992 грн). Тепер з будь-якого розміру доходів вкладника до бюджету стягнуть 15% податків.

Утримувати податок будуть з усіх відсотків, які будуть нараховані банками після 1.08.2014 р. При цьому більше за інших законодавче нововведення торкнеться вкладників, у яких після зазначеної дати закінчується договір депозиту з виплатою відсотків в кінці терміну.

Загальні правила:

В цілому, база оподаткування залишилася тією ж, що в попередній редакції закону. Оподаткуванню підлягають:

  • відсотки за депозитними рахунками;
  • відсотки по поточних рахунках;
  • прибутковість або дисконт за депозитними сертифікатами;
  • відсотки за вкладами у кредитних спілках;
  • доходи по пайовим інвестиційним фондам;
  • дохід, що виплачується фізособі компанією з управління активами;
  • прибуток від іпотечних цінних паперів (облігацій, сертифікатів тощо);
  • доходи за сертифікатами фондів операцій з нерухомістю.

Закон також виписує процедуру справляння податку у разі дострокового розірвання депозиту. У такій ситуації всі нараховані на дату розірваність договору відсотки банк перерахує і поверне собі, зменшивши суму податку, яку буде перераховувати до бюджету в наступному місяці. У такому випадку на сумі, яку отримає на руки вкладник, це майже не відобразиться, адже при достроковому розірванні договору відсотки, за якими перераховують прибутковість, зовсім малі.

Ехо змін:

Щоб побачити, наскільки істотна сума, якої вкладникам відтепер доведеться ділитися з державою, підрахуємо на прикладі конкретного депозиту.

Припустимо, що ви вклали в банк на рік 20 000 гривень під ставку 22% річних з виплатою відсотків в кінці терміну. Коли прийде час, банк нарахує вам 4400 гривень доходу. 15% або 660 гривень він утримає з прибутковості і пізніше перерахує до бюджету разом з утриманого податку з інших вкладів. На руки ви отримаєте 20 000 ваших коштів і 3740 гривень прибутковості (з утримані податком).

Наскільки великою виявиться ця сума для вкладника – особливого значення не має, так як він не зможе вплинути на ситуацію – закон не передбачає лазівки, за якою можна уникнути сплати податку. Тому вкладникові доведеться прийняти нововведення як даність.

Експерти, опитані Prostobank.ua, одноголосно вважають, що нововведений податок на дохід з депозитів ніяк не вплине на український ринок. «Враховуючи відсутність інших альтернативних дохідних варіантів вкладення коштів в Україну, не очікуємо істотної зміни попиту на депозити», – зазначає Катерина Чебурахін, начальник відділу ощадних продуктів і РКО ВТБ Банку.

Тому ніяких змін у зв’язку нововведенням – таких як підвищення ставок за вкладами – чекати не слід. Ніхто не буде компенсувати відмінусований кошти вкладникам. Втім, оподаткування доходу за депозитом – поширена практика для інших країн, в яких прибутковість по внесках в 5-10 разів нижче, ніж в Україні. Якщо добробут українців підвищиться до європейського рівня, справляння податку з пасивних доходів перестане бути відчутним для їхньої кишені.

Автор: Олеся Шелевер
Джерело: Prostobank.ua

Опубліковано у Важливо, Корисно знати, Новини. Додати до закладок Постійне посилання.

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*


4 + п'ять =

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>