Члени кредитних спілок не піддаються паніці. У січні достроково забрали депозити лише 5% вкладників

Політична нестабільність в січні не злякала вкладників кредитних спілок – достроково депозитні договори розірвали не більше 5% з них. Такі попередні результати озвучив голова правління об’єднання кредитних спілок «Програма захисту вкладів» (ПЗВ) Іван Вишневський.

Без паніки

Керівники інших найбільших організацій на цьому ринку – Всеукраїнського об’єднання кредитних спілок (ВАКС) та Національної асоціації кредитних спілок України (НАКСУ) – інформацію підтвердили. «Помітного відтоку вкладів немає. Достроково розривають договори по нашим спілкам максимум 2-3% вкладників», – зазначив президент НАКСУ Петро Козинець. «Ми боялися, що ситуація може бути гірше, і рекомендували спілкам підвищити свою ліквідність на 10-20% від розміру депозитного портфеля. Але масового відтоку коштів не відбулося, дострокових розірвань – до 5% », – говорить президент ВАКС Вікторія Волковська. На думку експертів, вкладники спілок не панікують в першу чергу тому, що після кризи 2008-2009 рр.. на ринку залишилися працювати тільки ті союзи, яким вкладники довіряють. За даними Нацкомфінпослуг за 9 місяців 2013 р., 62% кредитних спілок нараховують до 1 тис. учасників, 34% КС – до 10 тис., і 6 спілок (1%) об’єднують більше 20 тисяч осіб.

«При цьому депозитні ставки спілок досить високі і перекривають девальваційні ризики. До того ж багато вкладників сподіваються, що після стабілізації політичної ситуації валюта знову подешевшає, а достроково закритий депозит прибутковості не принесе», – додає Вишневський. За даними ВАКС, сьогодні середньоринкові ставки за депозитами в кредитних спілках становлять 22-23% річних, ставки по кредитах – 18-35%.

«Припустимо, якби в січні в Києві було введено надзвичайний стан, це ніяк не відбилося б на роботі союзу в якому-небудь районному центрі країни», – стверджує Козинець. На думку Вікторії Волковської, не відбивається ситуація і на діяльності спілок у центрі столиці. «Наприклад, учасник нашого об’єднання КС« Профспілкова скарбниця», офіс якого розташований в центрі Києва, в Будинку профспілок, ні на день не припиняв роботу. Люди несуть туди гроші і стоять у чергах за кредитами», – розповідає Волковська.

Вирішили притримати

Гірше йдуть справи з пролонгацією депозитних договорів КС, дія яких закінчилася. За попередніми даними, в січні 2014 вирішили не продовжувати торішні договори в середньому до 20% вкладників кредитних спілок. «Хоча ми очікували, що цифра буде вища, до 50%», – зізнається Іван Вишневський. При цьому, за його оцінкою, ситуація з пролонгацією вкладів у кредитних спілках України неоднорідна: «На сході країни відсоток відмов від пролонгації депозитів досягає 50%, на заході – не більше 15%», – констатує Вишневський. Чим обумовлені такі географічні відмінності, він відповісти не зміг.

За даними Нацкомфінпослуг за 9 місяців 2013 р., кредитні спілки України налічували 45,5 тис. вкладників, а розмір їх загальної депозитного портфеля становив 1,4 млрд грн. «Це настільки невелика сума, що навряд чи варто очікувати в найближчому майбутньому різкого зростання або падіння портфеля», – вважає Козинець. Наприклад, в 2008 р., до фінансової кризи, кількість вкладників спілок досягало 165 тис., а сума вкладів – майже 4 млрд грн.

Основною причиною, яка сприяла зниженню розміру загального депозитного портфеля кредитних спілок в період фінансової кризи, стала відсутність системи гарантій. Як повідомляв «Капітал», довгоочікуваний Фонд гарантування вкладів на ринку кредитних спілок повинен з’явитися вже в 2014 р. Проект закону про кредитні спілки, в якому описаний механізм створення Фонду, розроблений спільними зусиллями Нацкомфінпослуг і НБУ і, за словами Вікторії Волковської, в даний момент узгоджується.

http://www.capital.ua

Опубліковано у Новини. Додати до закладок Постійне посилання.

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*


− чотири = 4

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>