Під прикриттям: як клони банків обкрадають клієнтів

Минулого тижня ВТБ Банк повідомив про виявлення двійника. Компанія Астрафінанс пропонувала послугу ВТБ-Гроші, яка до позначеного банку ніякого відношення не має. Подібні приклади не поодинокі. Сторінки безкоштовних газет та буклетів, вікна метро і буквально кожен стовп рясніють оголошеннями про видачу кредитів готівкою.

Рекламні слогани обіцяють швидке отримання грошей з мінімальним пакетом документів. І до того ж майже безкоштовно. Часто в назвах компаній на таких листівках використовується слово «банк», що додає солідності. На практиці компанії Банк ЮЕЙ, Financ.Bank, Інтер кредит Б. А.Н.К., Астрафінанс, Платинум BANK, Аваль інвест, Приват-плюс не мають ніякого відношення до банків. І звернувшись в такі фірми, позичальник, ймовірно, не тільки не отримає вигідний кредит, але і втратить гроші. Хто ж ховається за вивісками нібито банків?

Banki.ua звернувся в кілька фірм, широко представлених у пресі. У першій же компанії жіночий голос повідомив, що це філія Астра Банку. У ході бесіди дівчина розповіла про умови позики. Позичальник може отримати від 40 тис. грн. без застави, поручителя та довідки про доходи.

Ставка по кредиту складає 4,05% річних. Позика видається на термін до десяти років. Умови просто казкові. Але звернення до кол-центру Астра-Банку виявилося достатньо, щоб з’ясувати, що відділення Банку за вказаною адресою не існує.

Схема роботи фінансових аферистів дуже проста. Після прийняття позитивного рішення про видачу кредиту, а рішення приймається завжди позитивне незалежно від фінансового стану позичальника, клієнтові повідомляється, що кошти будуть видані протягом доби. Але перед цим потрібно заплатити невелику комісію в 0,5-1%.

Так як суми кредитів у таких компаній стартують від 40-50 тис. грн., то попередній платіж обійдеться в 2-5 тис. грн. Також можуть попросити оплатити авансом ще й відсотки за перший місяць користування позиковими засобами. Це ще близько 500-1000 грн.

Через добу клієнт свої гроші не отримує, оскільки у компанії трапляються якісь технічні збої в системі. Видача кредиту затягується на тиждень.

Потім для позичальника вигадують нову причину затримки кредиту. У підсумку розлючений позичальник звертається до центрального відділення банку, назва якого схоже з назвою фірми.

Але виявляється, що банк ніякого відношення до фірми-афериста не має. Таким чином, при з’ясуванні відносин доводиться мати справу з сумнівного роду бізнесменами.

Водити за ніс позичальника можуть близько півроку. За цей час, як правило, компанія ліквідується, і повернути гроші вже не надається можливим.

Уникнути подібної ситуації дозволить звичайна обережність. Перед тим як звертатися у фірму, поцікавтеся, на підставі яких документів вона працює. Якщо це банк, у відділенні клієнту повинні надати копію ліцензії НБУ. Кредитним спілкам та іншим фінансовим організаціям ліцензію видає Державна комісія з регулювання ринків фінансових послуг.

Але шахраї, швидше за все, не покажуть жодних документів, посилаючись на те, що вони або в центральному офісі або на переоформлення. Також не стати жертвою шахраїв дозволить мінімальний аналіз ринку.

Нині банки не видають без довідки про доходи більше 20 тис. грн., А ставки за кредитами стартують від 30-40% річних. Але щоб отримати таку суму банк все одно перевіряє потенційного позичальника по своїй базі. І якщо у вас дуже низькі офіційні доходи або ви не працевлаштовані, банк не видасть позику.

Якщо ж клієнт все-таки віддав гроші шахраям, офіційний шлях вирішення цього питання – звернення до міліції та суду. Але виникає кілька проблем. Щоб відсудити гроші, кредитора потрібно знайти.

Якщо втрати склали до 10 тис. грн. і мова не йде про масове звернення, міліціонери навряд чи будуть поспішати шукати порушників.

При цьому навіть судове рішення не гарантує миттєвого повернення грошей. Кредитор може послатися на незадовільний фінансовий стан. У такому випадку гроші якщо і будуть повертатися, то малими частинами протягом довгого періоду часу.

Іноді під прикриттям банків також працюють фінансові брокери або посередники. Це нефінансові компанії, які стверджують що, у них налагоджені відносини з банками. Завдяки цьому до потенційних позичальників, які звертаються в банки через брокерів, нібито більш лояльне ставлення. Звичайно, послуги таких посередників не безкоштовні. У середньому ціна питання становить 5-10% від суми кредиту. І комісію брокерові потенційний позичальник платить наперед.

Втім, роль цих установ у отриманні кредиту досить сумнівна. Рішення про видачу кредиту приймається кредитним комітетом і люди, що працюють у відділеннях банків, дуже рідко мають вплив на цей орган.

Посередники можуть виявитися і не шахраями, але розраховувати на те, що вони дійсно можуть вплинути на рішення банку, – нерозумно. Їх роль може зводитися до збору необхідних документів, порівнянню та аналізу умов декількох банків і підбору оптимального варіанту для конкретного позичальника.

У будь-якому випадку, щоб уникнути шахрайських дій з боку клонів банків, не варто ніякі комісії та збори платити наперед. І навіть якщо вдалося отримати кредит у фінансової компанії, позичальникові необхідно бути гранично пильним, підписуючи договір. Відсотки за кредитами від небанківських організацій за рахунок комісій насправді перевалюють за 70-100%. А штрафні санкції за прострочення можуть загнати клієнта в кредитну пастку.

Джерело: Banki.ua

Опубліковано у Корисно знати. Додати до закладок Постійне посилання.

2 коментарі до Під прикриттям: як клони банків обкрадають клієнтів

  1. Николай коментує:

    Я попал в это мощеничество,милиция прямым текстом сказала что не чего делать не будет,что мне делать?

    • admin коментує:

      Радимо звернутись із таким питанням до кваліфікованого юриста, наприлад, до працівників юридичної компанії “Юріс-консалт” (http://www.uris-c.com.ua)

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*


− три = 2

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>