Чому українці несуть гроші аферистам

Поки чиновники намагаються дати визначення фінансових пірамід, українці продовжують добровільно нести гроші аферистам. Владі варто посилити покарання за шахрайство, а громадянам – включити критичне мислення

Сумний досвід найбільшої класичної піраміди МММ Сергія Мавроді українців так нічому не навчив – у мережі зростає кількість шахрайських організацій, що пропонують заробити легкі гроші. За даними Міністерства внутрішніх справ, в Уанеті діє вже близько сотні фінансових пірамід. Хоча всього пару років тому їх рахунок йшов на одиниці. Чи можливо законодавчо регулювати подібну діяльність в інтернеті і як уберегти співвітчизників від пасток, розставлених аферистами?

Ніякого насильства – тільки усипляння пильності та обіцянки, на підставі яких ви приймаєте рішення розлучитися з нажитим самостійно

Пару місяців тому в уряді схвалили законопроект, що забороняє роботу фінансових пірамід в Україні. Його розробила Національна комісія, що регулює ринок фінансових послуг. Експерти спробували дати точне визначення поняттю «фінансова піраміда». На їх думку, це будь-які операції з фінансовими активами, будь то грошові кошти, цінні папери або боргові зобов’язання, що здійснюються фізичними або юридичними особами заради отримання вигоди за рахунок перерозподілу активів інших осіб. Фактично під це визначення потрапляє будь-яка законна підприємницька діяльність.

Судячи по запропонованому опису, автори документа керувалися досвідом 90-х років. Води відтоді спливло чимало, обдурений народ навчився розпізнавати деякі схеми і уникати їх, але «творці» пірамід придумали нові способи. Наприклад, маскувати свої структури під благодійні та релігійні організації.

У світовій практиці, щоб не винаходити велосипед, для опису пірамід давно використовують універсальні визначення. У США такі схеми регулюється Конституцією та існуючими поправками до неї. При цьому і в українському законодавстві вже давно закріплено цілком підходяще тут поняття «шахрайство».

Передбачити, яким саме чином спробують обдурити людей через рік, два або п’ять років, неможливо, але відомо напевне, що це буде «заволодіння чужим майном або придбання права на майно шляхом обману чи зловживання довірою». Саме так визначаються шахрайські дії в Кримінальному кодексі. Які допоміжні засоби при цьому будуть використовуватися – усне мовлення, телефон, інтернет – не має ніякого значення. Злочин залишається злочином.

Обман при шахрайстві – це помилкове твердження винного про те, що свідомо не відповідає дійсності, або умисне замовчування фактів, повідомлення яких було обов’язково. Простіше кажучи, якщо вам обіцяють: незабаром буде отриманий легкий прибуток, але не уточнюють, що прибуток отримаєте не ви, при цьому виманюють у вас які-небудь засоби, це не що інше, як шахрайство. Вас не грабують, а просто обманюють. Ніякого насильства – тільки усипляння пильності та обіцянки, на підставі яких ви приймаєте рішення розлучитися з нажитим самостійно. І як тільки ваше майно або право на майно перейде до зловмисника, злочин можна вважати досконалим.

Що загрожує шахраєві за його дії? Залежно від розміру отриманої обманним шляхом прибутку покарання коливається від штрафу близько 800 гривень до дванадцятирічного тюремного терміну з конфіскацією майна.

При цьому випадки фінансових махінацій не зникають, скільки б спеціальних законів не приймалося. Люди завжди бажали легко збагатитися обманним шляхом за рахунок інших. Єдиний ефективний спосіб протистояти цьому – навчитися критично оцінювати різного роду сумнівні фінансові операції.

На сайті відродженої МММ висить зухвале попередження: «Це піраміда. Беручи участь у ній, ви вкрай ризикуєте! »Думаєте, це зупиняє мисливців за легкою наживою? Ні. До організації постійно примикають нові «вкладники».

До речі, про легку наживу. Українці готові повірити навіть електронним листам про багатомільйонний спадок в Нігерії, отримати який можна тільки, поклавши 10 тис. доларів на місцевий банк. Зараз це звучить дивно, але в юридичні фірми постійно звертаються люди, які віддали свої заощадження, розраховуючи на більший куш, а тепер намагаються повернути хоча б щось.

Покладатися виключно на закон в таких випадках не доводиться, тим більше часто його можна застосувати лише тоді, коли вже є ошукані і постраждалі. Бажання легко збагатитися завжди буде рухати людьми. Сподіватися можна тільки на своє критичне мислення. Особистий добробут куди більш ефективно примножувати поступово і надійними способами.

Ганна Огренчук, адвокат, керуючий партнер юридичної групи LCF
http://focus.ua

Опубліковано у Корисно знати. Додати до закладок Постійне посилання.

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*


+ 2 = чотири

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>