Якщо банк став неплатоспроможним: інструкція для вкладника

Революцію в процедурі виплат компенсацій по вкладах спричинив закон, який набув чинності в восени-2012. Не минуло й кількох місяців, як вкладники деяких банків випробували на собі всі нововведення. Яким чином, згідно з новим законом, повертають вклади, якщо в банк введена тимчасова адміністрація, і як виплачують компенсації після неї?

Якщо в банку діє тимчасова адміністрація

До набрання чинності закону «Про систему гарантування внесків фізосіб» тимчасову адміністрацію (ТА) вводили в проблемні банки, які ще могли «видужати». Тепер присутність в банку ТА означає, що установа неплатоспроможна і її виводять з ринку. У банку з ТА два шляхи: або він буде повністю ліквідований одним з чотирьох способів, прописаних у законі, або його купить інвестор, і він продовжить функціонування.

У будь-якому випадку, поки в банку діє тимчасова адміністрація (за новим законодавством, вона вводиться на три або шість місяців), отримати компенсацію за вкладом можуть лише ті, у кого закінчився термін дії депозитного договору або відкрито поточний рахунок, у тому числі картковий. Розмір компенсації визначається Фондом гарантування вкладів фізосіб,  в січні-2013 максимально можлива до отримання сума становить 200 тисяч гривень. Компенсацію під час дії ТА виплачують з урахуванням процентів, нарахованих за вкладом на дату прийняття рішення НБУ про неплатоспроможність установи та початку процедури виведення Фондом банку з ринку. До слова, хоча за законом розмір компенсації може змінюватися за рішенням ФГВФО, він не може бути менше 200 тисяч гривень.

Якщо ваш вклад в іноземній валюті, то компенсують його вам у гривні за офіційним курсом НБУ на день прийняття регулятором рішення про те, що банк неплатоспроможний і вводиться ТА.

Щоб отримати компенсацію за вкладом під час дії ТА, потрібно дочекатися повідомлення про початок виплат на офіційному сайті ФГВФО або в газетах “Урядовий кур’єр”, “Голос України”, і звернутися в обраний Фондом банк, який буде повертати депозити вкладникам. З собою потрібно мати паспорт, ідентифікаційний код та заяву про перерахування коштів, зразок якої можна подивитися на сайті ФГВФО або вже безпосередньо у відділенні банку-агента.

До оголошення початку виплат ніяких дій робити не потрібно: за законом, уповноважена особа Фонду в банку з тимчасовою адміністрацією саме формує списки вкладників і передає їх в банк-агент. А якщо вкладника в списку, переданому банку-агенту, не виявиться – треба буде звернутися в банк, в якому лежав депозит (як правило, в головний офіс установи).

Якщо термін Вашого внеску закінчується після дії ТА, то щоб отримати компенсацію, вам доведеться дочекатися прийняття рішення про подальшу долю банку.

Після тимчасової адміністрації

Не пізніше двох місяців з дати введення ТА, стане відома доля банку. У кращому випадку, установу купить інвестор. Якщо ж інвестори в банку не зацікавлені (а як показує практика, знайти інвестора не так просто – наприклад, ФГВФО часом навіть подовжує час пошуку), то банк підлягає ліквідації. У деяких випадках банки ліквідують і після продажу інвесторові. У всіх випадках ліквідації вкладники отримують компенсацію за своїми депозитами від ФГВФО.

Протягом трьох днів з дня прийняття рішення про ліквідацію банку та відкликання ліцензії, уповноважена особа Фонду в банку формує повний перелік вкладників, які мають право на компенсацію, і сум, які їм виплатять. Потім ще протягом трьох днів реєстр вкладників стверджує виконавча дирекція ФГВФО, і не пізніше ніж через тиждень з моменту відкликання ліцензії банку публікується оголошення про початок компенсацій вкладникам, після чого починаються виплати. Як і у випадку виплат під час ТА, очікувати публікації потрібно або на офіційному сайті ФГВФО, або в газетах “Урядовий кур’єр”, “Голос України”.

За законом, виплата компенсації може здійснюватися як у готівковій, так і в безготівковій формі. Звертатися в банк-агент потрібно з тим же переліком документів, що і в разі виплати під час ТА. При цьому, за інформацією сайту Фонду, якщо ви не встигнете отримати виплату через банк-агент протягом 30 днів, то звертатися за компенсацією потрібно буде вже безпосередньо в ФГВФО, написавши відповідну заяву (зразок див. нижче) і приготувавши копії сторінок паспорта та ідентифікаційного коду.

Компенсацію за вкладом можна отримати тільки до того часу, поки в Єдиний державний реєстр юридичних осіб не буде внесено запис про ліквідацію банку як юридичної особи. І хоча за станом на січень-2013 Фонд продовжує компенсувати вклади по деяким банкам, у яких вирішили відкликати ліцензію ще у 2010 році, затягувати зі зверненням за виплатою не варто.

Після ліквідації

За законом, кошти, виручені від продажу майна ліквідованого банку, уповноважена особа Фонду надсилає на задоволення вимог кредиторів установи. При цьому закон чітко визначає їх чергу. Спочатку Фонд компенсує шкоду, заподіяну життю та здоров’ю громадян (якщо такі є); перерахує зарплату банківським співробітникам аж до дня прийняття рішення про ліквідацію; поверне в свою казну кошти, виплачені у вигляді компенсацій вкладникам під час тимчасової адміністрації, і відшкодує інші витрати, пов’язані з неплатоспроможним банком. І лише після цього настає черга вкладників.

У четверту чергу задовольняються вимоги вкладників понад суми, виплаченої Фондом раніше. Сюди входять залишки вкладів, що перевищували 200 тисяч, і відсотки за вкладами, нараховані під час дії тимчасової адміністрації. У шосту чергу задовольняються вимоги фізичних осіб (але не СПД), платежі яких (або платежі на ім’я яких) були заблоковані. У цьому випадку, щоб отримати шанс на компенсацію, потрібно заявити свої права кредитора фу ФГВФО.

Що робити, якщо ФГВФО не компенсує внесок

На жаль, є види вкладень і категорії вкладників, які не зможуть отримати компенсації. Їх список уповноважена особа Фонду також формує протягом трьох днів з дня прийняття рішення про відкликання ліцензії у банку.

ФГВФО не компенсує кошти:

  • за ощадним (депозитним) сертифікатом на пред’явника;
  • передані банку в довірче управління;
  • які були розміщені в банку під індивідуальні, особливо вигідні, у порівнянні з іншими, умови (при цьому акційні вклади Фонд зобов’язаний повертати на загальних підставах); або у випадку, якщо вкладник користувався іншими особливими привілеями з боку банку;
  • по депозиту, під заставу якого вкладник брав кредит і не погасив його;
  • за вкладом сумою менше 10 гривень;
  • за депозитами у філіях іноземних банків;
  • в інших випадках, які не стосуються вкладників-пересічних громадян України, тому тут приводити їх не будемо.

Оскільки у вищеперелічених випадках ФГВФО нічого не виплатить, то очікувати ліквідації немає сенсу – можна спробувати повернути свої кошти іншим способом. І хоча шанси отримати свої кошти з банку з тимчасовою адміністрацією невисокі, відомо про два способи, за допомогою яких українським вкладникам вдавалося повернути свої гроші.

Перший спосіб виглядав так: вкладники шукали позичальника в тому ж банку, оформляли на себе його борг і на свій страх і ризик проводили взаємозалік депозиту і кредиту. Експерти стверджують: якщо правильно оформити все юридично, то така схема можлива і без згоди банку. Позичальник, від якого при ліквідації банку, як правило, вимагають дострокового погашення позики, тільки зрадіє можливості виплачувати борг частинами.

Другий спосіб полягав у тому, що вкладник приходив у відділення і аргументував документально, як сильно йому потрібні його кошти (наприклад, на операцію родича). Людський фактор ніхто не скасовував, тому траплялося, що начальники відділень входили в положення вкладника, і депозит повертали. Втім, найчастіше реалізувати подібні схеми на практиці дуже складно, тому кращий спосіб не втратити свої гроші – подбати про них заздалегідь.

Доповнення

Бланк заяви про отримання компенсації за вкладом у банку, який ліквідується

Директору-розпоряднику

Фонду гарантування вкладів фізичних осіб_____________________________________________________________________________________

(прізвище, ім’я, по батькові заявника)

за вкладом __________________________________________________________________________,

(прізвище, ім’я, по батькові вкладника)

який проживає за адресою:

_____________________________________________________________________________________

(місце проживання – поштовий індекс, область, район, місто, назва вулиці, N будинку, N квартири)

_____________________________________________________________________________________

Контактний номер телефону: ____________________

(стаціонарний)

ЗАЯВА (рекомендована форма)

Прошу виплатити мені гарантовану суму відшкодування за вкладом, розміщеним у банку

_____________________________________________________________________________________

(найменування банку, у якому був вклад)Додатки:

1. Копія паспорта (сторінки, що містять прізвище, ім’я, по батькові, інформацію про номер, ким виданий, дату видачі, місце проживання).

2. Копія документа органу державної податкової служби про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків або копія сторінки паспорта з відповідною відміткою для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, повідомили про це відповідний орган державної податкової служби і мають відмітку у паспорті.

3. _________________________________________________________________________________*

____________

* За потреби надається перелік інших додатків (наприклад, свідоцтво про право на спадщину, свідоцтво про народження – нотаріально засвідчені).

http://www.prostobank.ua

Опубліковано у Корисно знати. Додати до закладок Постійне посилання.

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*


3 × сім =

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>