Халявний кредит – великі проблеми

Кредит під 5-6% річних, а то й під нульовий відсоток – заманливо звучить, чи не так? Залучені такими обіцянками люди звертаються у всілякі кредитні організації, яких в Україні стає все більше.

При цьому мало хто замислюється, чому пропонований відсоток такий низький і чому він набагато вище в банках. Нерідко такі структури обіцяють людям видати гроші на покупку авто або нерухомості протягом місяця, а в підсумку за півроку, а то й більше, не дають ні копійки. Зате обов’язкові платежі, згідно з укладеним договором, вимагають з людей регулярно.Минулого тижня до нас звернулася велика група сумчан, клієнтів двох кредитних організацій, які до цього оголосили своєрідну акцію, заявивши, що вони реєструються як політична організація, щоб на ринку послуг стало якомога менше шахраїв, і в зв’язку з цим зменшена кредитна ставка.

- Мій чоловік купився на це, – розповідає Аліна. – Я сама б на таке не пішла – скільки історій, коли люди втрачали десятки тисяч гривень. Але він вирішив зробити сюрприз – купити машину. Ось і купив … Віддав майже 3000 грн. за можливість отримати кредит. Я, як дізналася, одразу ж пішла забирати гроші. Мені їх не віддали – сказали, що не можна розірвати договір в односторонньому порядку. Треба їхати в центральний офіс до Києва. А там протягом декількох днів ніхто не піднімав трубку. Наші товариші по нещастю у сумському офісі кажуть, що вже кілька місяців вносять платежі, але коли отримають кредит – не знають, ніхто їм не говорить, та й в договорі точних термінів не вказано.

Аліна передала нам звернення, під яким стоїть 12 підписів, і копію договору. У ньому дійсно не вказані терміни видачі позики, написано тільки, що він буде виданий протягом трьох банківських днів після отримання дозволу з фонду реєстрації. А коли його отримають – через рік чи десять, – жодних згадок немає. Проте при укладенні договору в офісі консультаційного центру його співробітники називають людям конкретні терміни, що і вводить їх в оману. Ми вирішили перевірити цю інформацію на власному досвіді і пішли в кредитну організацію, представившись звичайними клієнтами, які хочуть взяти позику на 100 тис. грн. Запитали, коли його можна отримати. З четвертого разу (!) розчувши питання, дівчина-консультант відповіла: «Через 7-10 днів після підписання …» Після чого ми зізналися, що прийшли з газети, і запитали: «Так чому ж люди по чотири місяці чекають?» – «Такого не може бути. Але терміни видачі позики залежать від індивідуальної роботи з кожним клієнтом. І ніхто їм не забороняє приходити до нас в офіс для підписання договору з юристом … »

За такою схемою працює більшість подібних організацій. Консультаційні офіси в кожному місті збирають певну кількість клієнтів, які відразу ж після підписання договору починають вносити платежі. Коли грошовий фонд представництва наповнюється, кредит видають тим, хто просить невеликі суми і хто вніс досить багато платежів. Ось і вся індивідуальна робота з клієнтом. Інші продовжують справно платити і чекати. І коли-небудь дочекаються. Якщо мова, звичайно, не йде про шахраїв, коли, зібравши гроші, структура відразу закривається.

Наша консультант, мабуть, доповіла начальству, і незабаром нам з Києва зателефонувала співробітник головного офісу. Вона стала поширюватися про численних вдячних клієнтів, які отримали позику, а ті, хто скаржиться, напевно, просто не зрозуміли, як працює схема видачі коштів. Так чи дадуть нам 100 тисяч через 10 днів, запитуємо. Ні, не дадуть, і звідки, мовляв, ви це взяли? Але ж ваша співробітниця казала … Відповідь послідувала така: «Наші консультанти перед тим, як починають працювати, складають іспит. Вони не мають права відхилятися від тих вказівок, які схвалені керівництвом. Якщо дівчина так сказала, вона буде звільнена … Якщо ж вийде стаття, це виллється в відтік клієнтів. Тобто фонд в місті не буде поповнюватися взагалі або буде дуже повільно. А значить, люди або не отримають гроші, або будуть чекати їх дуже довго ».

Ну, що тут можна сказати, громадяни. Не несіть свої гроші в сумнівні організації. Краще десять разів перевірте. Інакше плакали ваші грошики. У тому, що саме ця організація – сумнівна, ми переконалися, просто ввівши її назву в пошукачі. Досить і незадоволених клієнтів, і програних судів. Кредитними консультантами сюди беруть без освіти і досвіду роботи. Їхня зарплата залежить від кількості підписаних договорів. Ось вони і обіцяють кредити через 10 днів.

Залишається тільки нагадати слова сумського консультанта: підписуєте щось – так тільки з юристом, ніхто не забороняє. А ось тим, хто вже підписав договір і відніс гроші, потрібно подавати до суду, вимагати розірвання договору та повернення коштів. Але, як показує практика, якщо суд буде виграний, повернуть тільки внесені платежі, а сума, разово виплачена за адміністративні послуги, не повертається. Цей пункт чітко прописаний в договорі. Так що не обманюйтесь! Краще синиця в руці, ніж журавель у небі …

Думка експерта

Сумно, що подібні організації підривають авторитет кредитного руху як такого. Адже багато кредитних спілок дійсно надають істотну допомогу на ринку кредитних послуг. Головне, що повинно насторожувати громадян, – це обіцянка надати кредит під мізерний відсоток (а то й зовсім без нього) без застави та всяких довідок про дохід. Нерідко в таких випадках перед тим, як видати бажану суму, людину за договором зобов’язують внести істотний внесок в цю організацію. Таким чином, замість того щоб отримати кредит, він, сам того не відаючи, стає кредитором цієї організації. Таким чином, подібна структура, не привертаючи власних кредитних ресурсів, кредитується за рахунок самих же громадян, бажаючих отримати кредит. У такій ситуації цілком зрозуміло, що кредитів на всіх не вистачить.

Серйозні кредитні організації, які видають свої гроші, цілком закономірно намагаються отримати гарантії повернення кредиту, для чого і вимагають довідки про доходи, наявності майна і поручителів.

Максим Новіков

Рейдерство в Україні
www.antiraid.com.ua
Опубліковано у Корисно знати. Додати до закладок Постійне посилання.

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*


сім + 8 =

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>