Що про нас знають кредитори?

На кожного з нас, хто хоч раз звертався за кредитом, заведено досьє, яке зберігається в кредитних бюро. Хочете дізнатися, що понаписувано в файлах, на підставі яких банк буде приймати рішення про видачу нового кредиту? Оформляйте запит в кредитне бюро.

Близько 20% кредитних заявок відхиляються через погану кредитну історію. Причому, повідомляючи про відмову, банківські співробітники, як правило, не називають причину. Так що клієнтам залишається тільки гадати.

Важливо: нерідко негативне рішення приймається через помилки в кредитній історії. Дізнатися про стан своєї кредитної історії можна, зробивши запит в кредитне бюро. Згідно ст. 13 ЗУ “Про організацію формування та обігу кредитних історій” кожен громадянин України має право один раз на рік безкоштовно отримати доступ до своєї кредитної історії. Кореспонденти вирішили на власному досвіді перевірити, наскільки реальним і трудомістким є процес отримання таких даних.

На даний момент в Україні працює чотири кредитні бюро: Перше всеукраїнське бюро кредитних історій (ПВБКІ), Українське бюро кредитних історій (УБКІ), Міжнародне бюро кредитних історій (МБКІ) і Бюро кредитних історій “Російський Стандарт”. У кожного бюро свій набір партнерських фінустанов, які є постачальниками кредитних історій (повний список можна знайти на сайтах кредитних бюро). Тим не менш, багато великих банків є партнерами відразу декількох бюро. Наприклад, “Укрсіб”, “Альфа”, ПУМБ, VAB працюють з трьома кредитними бюро. Так що, якщо поставлена ??мета з’ясувати стан своєї кредитної історії, запити треба робити в усі бюро.

Почати з’ясування свого “кредитного вигляду” ми вирішили з ПВБКІ – воно найбільше. У першу чергу заходимо до них на сайт. На сайті відразу переходимо в категорію “Позичальникам” і з розчаруванням з’ясовуємо, що отримати кредитну історію в офісі бюро можна всього протягом 4 годин на тиждень. Прийом запитів ведеться 2 години у вівторок і 2 години в четвер і в не найзручніший для працюючої людини час.

На щастя, тут же виявляється опція замовлення кредитної історії через Інтернет. Коштує це задоволення 40 грн. Але час дорожче, тому сміливо тиснемо на кнопку “зареєструватися”. Після короткої реєстрації на e-mail приходить посилання, по якому потрібно пройти авторизацію. Тут доведеться вказати адресу проживання, паспортні дані та ідентифікаційний код. Після авторизації на екрані відразу ж з’являється повідомлення – є кредитна історія в базі чи ні. Якщо так, потрібно ще раз підтвердити і оплатити замовлення. Зробити це можна, розрахувавшись платіжною карткою через Інтернет або роздрукувавши платіжку (яка додається тут же) і сплативши послуги бюро в касі будь-якого банку.

Після оплати замовлення кредитну історію обіцяють прислати замовленим листом на домашню адресу. Замовивши кредитну історію в понеділок, в середу ми вже забрали з пошти пухкий конверт. В середині: дані про погашення автором кредиту – залишок заборгованості, розмір щомісячного платежу та наявність прострочень за останні 12 місяців (на щастя, одні нулі). Крім цього, цікава інформація про те, хто і коли запитував інформацію про кредитну історію за останні 36 місяців.

Також в листі міститься пропозиція оформити послугу моніторингу кредитної історії (25 грн. за півроку), яка дозволить в режимі реального часу дізнаватися інформацію про те, хто і коли вніс зміни або отримав доступ до перегляду кредитної історії.

УБКІ – саме технологічне кредитне бюро. Від спектра послуг для позичальників просто очі розбігаються. Тут можна дізнатися про ймовірність отримання кредиту (послуга безкоштовна), також є можливість за допомогою SMS відстежувати зміни у своїй кредитній історії (“СтатусКонтроль” 15 грн. на місяць) і перевірити наявність боргів у своїх партнерів, квартиронаймачів, персоналу і т.д. (послуга безкоштовна).

Переглянути ж свою кредитну історію можна прямо на сайті (абсолютно безкоштовно), просто ввівши свій номер телефону у віконці “Вхід для позичальника”. Правда, якщо позичальник не є клієнтом ” ПриватБанку”, йому ця опція не доступна.

Але на сайті є інструкція про те, як пройти ідентифікацію для неклієнтів “Привата”. Для цього необхідно звернутися у відділення “Приватбанку” і заповнити “Анкету-заяву про приєднання до Умов та Правил надання банківських послуг у ПриватБанку”. “Заповнення анкети не зобов’язує вас замовляти будь-яку карту”, – йдеться на сайті. Досить заповнити блок “Персональні дані” і в блоці “виявляють бажання оформити на своє ім’я …” поставити відмітку “Ідентифікація з паспортом”.

Але це в теорії. На практиці співробітники відділення довго дискутували між собою, чи мають вони право дати мені заповнити таку анкету або автору, все ж, доведеться оформити карту. Старший менеджер неодноразово дивувалася, навіщо мені кредитна історія і радила “просто сходити в ті банки, де я брала кредит”. Наші суперечки закінчилися тим, що автор стала “щасливою володаркою” кредитної картки “Універсальна”. Благо, карта безкоштовна.

В той же день система бюро мене “визнала”, але повідомила, що інформація про мої кредити відсутня і запропонувала “почати кредитну історію з кредитної карти”. Примітно, що в останні 5 років автор користувалася послугами мінімум 3 банків, які є партнерами даного бюро. Але про це ніякої інформації в базі немає.

Щоб побачити повну картину, ми попросили колегу, що є активним користувачем кредитки “ПриватБанку”, запросити свою кредитну історію і поділитися з нами результатом. В результаті ми отримали вкрай детальну та інформативну кредитну історію з помісячною розбивкою, починаючи з 2006 року. До речі, для тих, у кого немає кредитної історії (конкретно в УБКІ), але йому з якоїсь причини потрібна довідка про це, бюро може видати довідку з мокрою печаткою про відсутність кредитної історії. Для цього достатньо вислати письмовий запит на фізичну адресу УБКІ і сплатити 25 грн. за поштові витрати.

Кредитне бюро МБКІ засновано страховою компанією ТАС та Swedbank (ТАС-Комерцбанк), що належить свого часу Сергію Тігіпку. Це бюро має самий короткий список банків-партнерів (всього 20), зате активно працює з кредитними спілками (47 партнерів).

Сайт бюро також дозволяє замовити кредитну історію онлайн. Для цього необхідно заповнити форму, прикріпити скан паспорта та довідки про присвоєння ідентифікаційного коду, а також заяви на отримання кредитної історії. Його форма є на сайті. Але її потрібно роздрукувати, заповнити від руки, а потім відсканувати, що, прямо скажемо, серйозно ускладнює процес. Вартість послуги – 25 грн. Оплатити можна різними способами: картою, через LiqPay, YandexДеньгі, Privat24, а також через платіжні термінали.

Але щоб не витрачати гроші даремно, для початку варто зробити запит про наявність в бюро кредитної історії. Це обійдеться в 5 грн. Відповідь на запит приходить протягом 5-10 хвилин.

http://ubr.ua/

Опубліковано у Корисно знати. Додати до закладок Постійне посилання.

2 коментарі до Що про нас знають кредитори?

  1. Олександр коментує:

    Почали з УБКІ а закінчили МБКІ, це як?

    • admin коментує:

      Це різні бюро кредитних історій. Про це в тексті і сказано, що воно “також дозволяє замовити кредитну історію онлайн…..”