Українців привчають віддавати борги: немає грошей – жени машину

Уряд спростив процедуру позбавлення боржників автомобілів. Подробиці – в інтерв’ю з представником Державної виконавчої служби

За позику віддяка. Ця народна мудрість набула особливої ??актуальності в новому році для українських автолюбителів, які мають непогашені грошові зобов’язання. З 13 лютого набула чинності постанова Кабінету міністрів про зміну “Порядку тимчасового затримання та зберігання транспортних засобів на спеціальних майданчиках і стоянках”. Зокрема, зміни стосуються виявлення транспортного засобу боржника, оголошеного в розшук. Тепер співробітникам ДАІ дозволено арештовувати автомобілі за борги прямо на дорозі. А в розшук автомобіль може потрапити тепер через будь-який прострочений штраф або адміністративне правопорушення.

Про серйозність наслідків зустрічі боржника та інспектора ДАІ свідчить статистика, що була зібрана ще до змін в законодавстві, які розв’язують руки даішникам. Зокрема, в одному тільки Києві минулого року за допомогою системи відеоконтролю “Рубіж” (ця система автономно й у цілодобовому режимі моніторить всі транспортні засоби, що пересуваються по дорозі) було затримано 713 автомобілів, що перебувають у розшуку з подачі Державної виконавчої служби.

Про те, хто, чому і за якою процедурою може залишитися без “залізного коня” прямо посеред дороги, розповів завідувач сектором інформаційної роботи департаменту організації та контролю за виконанням рішень Державної виконавчої служби України Дмитро Зеленецький.

- Чим викликана необхідність залучення ДАІ до затримання автотранспорту боржників?

- Справа в тому, що ця норма була й раніше, проте існували прогалини в законодавстві – щодо регулювання самої процедури затримання. Раніше державні виконавці теж виносили постанови про розшук транспортних засобів боржників у разі підтвердження з ДАІ, що боржник володіє автотранспортом, але алгоритм дій інспектора ДАІ не був настільки детально прописаний, як після недавньої постанови уряду. Якщо раніше інспектор ДАІ після зупинки автомобіля за порушення правил дорожнього руху або після фіксації машини боржника автоматичним пристроєм не міг затримати машину більш ніж на три години, то зараз все по-іншому. Проблема була в тому, що за три години виконавець не завжди міг дістатися до місця затримання та провести виконавчі дії, в результаті інспектори відпускали такі автомобілі. Зараз же співробітник ДАІ має повне право викликати евакуатор, і автомобіль доставлять на спеціальний майданчик чи стоянку.

- Чи існує статистика: скільки автомобілів на даний момент знаходиться в розшуку за постановами держвиконавців?

- Ми ніколи не вели такий облік. У такій статистиці не було необхідності.

- Які найпоширеніші види боржників?

- Як правило, це боргові зобов’язання: коли людина заборгував за якимись зобов’язаннями гроші. Причому, частка боржників за банківськими кредитами досить невелика. У співвідношенні із загальним числом боржників і неплатників (наприклад, за автокредитами) кількість останніх буде зовсім незначною.

- За яку суму боргу боржник може поплатитися автомобілем?

- Навіть 200 грн. Головне: повинні бути встановлені два факти – наявність боргу й небажання боржника заплатити. Ясна річ, виконавча служба не обов’язково почне з продажу автомобіля боржника. Спочатку буде зроблена спроба розшукати його грошові кошти – зарплату, доходи з інших джерел. Якщо сума боргу не велика, покрити її можуть за рахунок реалізації іншого майна співвідносного за ціною з торбою боргу.

- Яким чином визначаться фактор небажання платити – раптом людина просто не знає про борг, не отримує повідомлення від виконавчої служби з причини проживання не за місцем реєстрації?

- Перш ніж боржник отримає постанову про відкриття виконавчого провадження, йому доведеться зіткнутися з роботою іншого органу, який уповноважений виносити виконавчі документи, будь то суд або інспектор ДАІ. Людині відправляють листи й повістки на судові засідання. Якщо хтось не отримував, це дає йому право на апеляційне оскарження прийнятих рішень. Якщо виконавчий документ спрямований у виконавчу службу для примусового виконання рішення, це вже говорить про не бажання боржника добровільно виконати те, що зазначено у виконавчому документі. Державний виконавець відкриває виконавче провадження і направляє на адресу, зазначену у виконавчому документі, відповідну постанову, в якій вказує на необхідність боржникові самостійно виконати рішення в семиденний термін з моменту винесення постанови. Якщо за цей час борг не погашається, виконавець приступає до примусового виконання документа. Виконавець не обмежений у праві відвідати вказану адресу, знайти боржника, щоб провести з ним певну роботу, виявити належне йому майно. Крім того, виконавець має право звернутися до суду з поданням про винесення ухвали про розшук боржника. Розшук боржника-фізособи здійснюють органи внутрішніх справ.

- Яка процедура тимчасового затримання автомобіля?

- Згідно з постановою Кабміну, інспектор ДАІ після затримання автомобіля боржника зобов’язаний повідомити держвиконавця протягом трьох днів. Яким чином він це зробить, в постанові не вказано. Присутність держвиконавця при арешті й описі машини необов’язково. Сама опис автомобіля, згідно з постановою Кабміну, відбувається наступним чином: інспектор ДАІ у присутності двох свідків і представника організації, яка займається евакуацією і зберіганням затриманого транспорту, складає акт огляду та тимчасового затримання авто із зазначенням типу, марки, державного номера, переліку недоліків та пошкоджень транспортного засобу. До речі, якщо виконавець був оперативно проінформований про затримання автомобіля і має можливість приїхати на місце, то він складає акт опису й арешту.

- Хто і куди доставляє затримані машини?

- У виконавчої служби своїх майданчиків немає. Згідно з постановою уряду, доставка транспортних засобів на спеціальні майданчики здійснюється за допомогою спеціальних автомобілів-евакуаторів, які належать профільним організаціям і з якими ДАІ уклала договір. У цих організацій є свої майданчики, куди і відправляють затримані автомобілі. Звичайно ж, послуги евакуатора та стоянки платні, їх оплачує боржник.

- Як бути з багажем?

- У постанові про це нічого не сказано. Як варіант, власникові доведеться найняти інший транспортний засіб, щоб забрати свої речі. В принципі, це питання боржник вирішує самостійно. Не заплативши борг, він прирік себе на такі неприємні моменти.

- Якщо автомобіль отримає ушкодження під час евакуації або зберігання на стоянці, хто відповість за це?

- Перевізник. Власник транспортного засобу може звернутися до суду. Також в інтересах перевізника уважно стежити за тим, щоб інспектор ДАІ провів ретельний огляд автомобіля й не забув вказати всі пошкодження. Якщо інспектор не помітить вм’ятини або подряпини, власник автомобіля може звинуватити в заподіянні шкоди машині організацію, яка займається евакуацією і зберіганням авто.

Якщо автомобіль знаходиться в банківській заставі й боржник його приховує, то в такому випадку він може бути оголошений в розшук негайно

- Як бути у випадках, коли штраф за порушення ПДР сплачено, але інформація про це загублена співробітниками ДАІ. Ризик втратити автомобіль залишається?

- Буває, коли штраф сплачено вчасно, а державтоінспекція з тих чи інших причин все одно направляє документи у виконавчу службу, і остання відкриває виконавче провадження. У таких випадках краще всього зберігати копії оплачених квитанцій і мати їх при собі.

- Як повинні скластися обставини, щоб автомобіль боржника опинився в базі розшуку?

- Розшук транспортного засобу при мінімальних боргових зобов’язаннях – крайня міра. Виконавець має право оголосити машину в розшук навіть при наявності боргу в 100 грн. Але, як правило, це робиться, коли сума боргу набагато більше. Ситуація, коли через невеликий борг опиняється під загрозою автомобіль, гіпотетично, виникає тоді, коли виконавець починає відпрацьовувати старих боржників. Наприклад, бачить, що у громадянина вже три неоплачених штрафи ДАІ, але той продовжує їздити на автомобілі, значить, є гроші як мінімум на бензин. Ось і вживаються заходи – автомобіль оголошують у розшук. Але це робиться виключно після повної перевірки його фінансового стану, джерел доходів і наявності менше дорого майна, за рахунок якого можуть покрити боргові зобов’язання. І якщо таких немає, тільки тоді автомобіль може вважатися тим засобом, за рахунок якого борг може бути погашений, і він може бути оголошений у розшук. Якщо ж автомобіль знаходиться в банківській заставі й боржник його приховує, то в такому випадку транспортний засіб може бути оголошено в розшук негайно.

- Хто торгує заарештованими автомобілями та які терміни їх реалізації?

- Це організації, які виграли проведений Державною виконавчою службою України тендер на право реалізації арештованого та конфіскованого майна протягом одного року. Після того, як транспортний засіб потрапляє на зберігання торгової організації, проводиться його оцінка, і машина виставляється на реалізацію. І ось до моменту реалізації у власника є право виплатити борги й повернути своє авто. Сама ж продажа відбувається таким чином: торгова організація подає оголошення про проведення аукціону, потенційні учасники отримують можливість придбати авто.

- Встановлено термін, через який почнеться реалізація заарештованої машини?

- Знову таки, точний термін в нормативних актах не зазначено. Все залежить від того, як швидко буде проведена оцінка авто, що, в свою чергу, залежить від завантаженості експерта. Після оцінки експерт передає матеріали виконавцю. Потім у сторін є 10 днів, щоб оскаржити оцінку експерта. Далі проходить тендер між торговими організаціями для визначення реалізатора машини, після чого переможець повинен продати машину протягом двох місяців. Якщо цього не сталося, дається 10 днів на зниження ціни, і авто намагаються продати ще протягом місяця. Якщо знову не продали – ще одна уцінка й місяць на реалізацію. У результаті машину можуть продавати місяців п’ять.

- Які платежі необхідно здійснити, щоб забрати машину?

- Повернути борг, сплатити послуги евакуатора й зберігання на спеціальному майданчику чи стоянці, а також виконавчий збір – 10% від суми боргу.

- Так кому ж найбільше варто боятися залишитися посеред дороги “без коліс”?

- Абсолютно всім боржникам, які ухиляються від виконання своїх боргових зобов’язань. Не має значення, що це за борг, чи то за послуги ЖКГ, по кредиту на побутову техніку або несплата аліментів. Якщо виконавче провадження доходить до тієї позначки, коли необхідно стягнути майно боржника, зокрема, автомобіль, для виконання боргових зобов’язань, це буде зроблено.

Опубліковано у Корисно знати. Додати до закладок Постійне посилання.

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*


+ один = 10

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>