Долар vs гривня: Який вклад вибрати

Гривню нині модно критикувати. На телебаченні і в ЗМІ самими популярними і затребуваними залишаються прогнози про її крах і обвал . Причому як сильно вона обвалиться – до 9, 10 або навіть 12 грн. за долар, а також чому це станеться – справа десята, головне, що висновок завжди один: знецінення гривневих заощаджень не уникнути.

І чим більше всілякі експерти, рейтингові агентства, аналітичні центри експлуатують почуття громадян, обрушуючи на них бурхливі потоки зведень, прогнозів, думок, котирувань, тим швидше слухач біжить в обмінний пункт за доларами, євро або франками.

Прибутковість нижче плінтуса

Найбільш нещасливими сьогодні виглядають ті, хто повірив у майбутнє європейської валюти . “Купившись” на численні обіцянки експертів на початку року про те, що економіка єврозони вийшла з кризи, вони в підсумку залишилися “з носом”: курс за рік упав майже на 8,5% (з 11,7 до 10,7 грн./євро), а сама валюта відкотилася до показників початку року. В результаті наші громадяни не тільки не заробили, але ще й втратили на кожній тисячі євро по 100 грн. Правдивим щодо євро виявився старий жарт: “Відносно валютних курсів поради водія таксі так само хороші, як і поради професора економіки”.

Нічого незвичайного, знову-таки всупереч прогнозам, не відбулося і з готівковим доларом. За минулий рік українці купили у банків іноземної валюти на $ 13450000000 більше, ніж продали, з них тільки 2129000000 доларів повернулися в банки у вигляді валютних депозитів. Інші залишилися в “панчохах”. Але “зелений” колективних очікувань заробити не виправдав: курс долара виріс з 7,98-8,04 до 8,03-8,09 грн. Це означає, що, купивши долар рік тому в середньому по 8,03 грн., сьогодні його можна продати за таким же курсом, нічого не заробивши, але трохи втративши на інфляції (хоча вона і була рекордно низькою за рік – 4,3% , з кожної тисячі “зелених” – це 344 гривні “усушки”).

Трохи краще йдуть справи у покупців благородних металів – золота, срібла, платини. Інтуїція їх не підвела – ціна, приміром, на золото в 2012 році зросла з 310 до 360-380 грн./г. Але є одне “але”: через велику різницю між купівлею і продажем злитків (до 25%) розраховувати на прибутки можна буде тільки через 3-5 років, та й то за умови триваючого росту цін на золото.

Про те, що золото буде рости в ціні, не говорить сьогодні хіба що лінивий. Однак, перш ніж скуповувати і потім “чахнути над златом”, варто звернути увагу на один цікавий факт, який навряд чи стануть озвучувати адепти вкладень в золото. Справа в тому, що нині золото дорожче платини, хоча зазвичай все навпаки. Платина на відміну від золота має більше застосування, без неї не обійтися в сучасній техніці (напівпровідниках). Золото ж частіше служить прикрасою і “тихою гаванню” для капіталів. З технічної точки зору нічого не змінилося, а от з фінансової – золото вирвалося вперед. Чи не говорить це про те, що “жовтий метал” злегка переоцінений?

Скептикам всупереч

А що ж відбувається насправді з гривнею? Тут ми маємо воістину парадоксальну картину: всупереч всім “страшилкам” з квітня 2009-го гривня залишається стабільною. Причому весь цей час світ змінювався: градус політичного протистояння на Близькому Сході і в Африці виріс, економіку провідних флагманів єврозони розгойдувало, а емоції наших громадян по черзі розбурхували то влада, то опозиція.

Проте залишимо осторонь емоції і подивимося на картину в цифрах: помінявши рік тому 5 тис. доларів за курсом 7,98грн./$1 і поклавши цю суму (39 900 грн.) На депозит під 16% річних, ми отримаємо сьогодні 6300 грн . Обмінявши їх через рік навіть за курсом 8,08грн./$1, ми отримаємо на руки 5 тис. 790 доларів. Тоді як поклавши ту ж суму на доларовий депозит (під 6%), через рік у нас буде тільки 300 доларів бонуса. Загалом, як не крути, а самими прозорливими виявилися власники гривневих депозитів (хто б міг подумати про це в січні 2011-го!).

Вибираємо депозит

Якщо подивитися на ситуацію в 2012 році, то при нинішніх щедрих обіцянках банків по гривневих депозитах (в середньому 16% річних) і помірних – по валютним (в середньому 7,4%) позитивна курсова різниця по гривневих депозитах (8,6%) з лишком покриє втрати при незначному знеціненні гривні.

При цьому слід пам’ятати, що ставки по валютних внесках будуть знижуватися. Це диктує логіка економічних процесів: банки мало зацікавлені в тому, щоб населення приносило їм валюту, адже валютне кредитування фізосіб заборонено, а на валютних спекуляціях не дає заробити НБУ. Так що на даний момент їм не вистачає гривні, а не доларів і євро, про що і свідчить щедре зростання ставок саме по гривневих депозитах.

http://ubr.ua

Опубліковано у Корисно знати. Додати до закладок Постійне посилання.

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*


один + = 5

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>