КСУ ухвалив рішення щодо захисту прав споживачів кредитних послуг

Конституційний Суд України на закритій частині пленарного засідання продовжив розгляд справи за зверненням Степаненко О.М. про тлумачення положень пунктів 22, 23 статті 1, статті 11, частини 8 статті 18, частини 3 статті 22 ЗУ «Про захист прав споживачів» у зв’язку з положеннями частини 4 статті 42 Конституції України.

У цій справі суд прийняв рішення, яке буде офіційно оприлюднене 15 листопада. Суддя-доповідач у справі – Юрій Баулін.

Нагадаємо, що Конституційним Судом України було відкрито конституційне провадження щодо тлумачення норм Конституції України та Закону України «Про захист прав споживачів», що стосуються прав позичальників кредитних установ.

У всіх економічно розвинених країнах світу права споживачів активно захищаються державою. Це є важливою складовою соціальної політики держави і неодмінною умовою для зростання споживчого попиту. Однак, в Україні судова практика, в частині захисту прав споживачів фінансових послуг, у посткризовий час була суперечливою. Одні рішення судів визначали кредитні взаємовідносини, як споживчі, інші рішення – кваліфікували їх, як не споживчі.

Верховний Суд України, узагальнюючи судову практику щодо розгляду кредитних спорів, вказав судам, що хоча Закон України «Про захист прав споживачів» у нас є, і права позичальників в ньому прописані, але застосовувати цей Закон не слід. Після підписання кредитного договору, на думку ВСУ, у позичальника, як у споживача, немає прав.

Така позиція Верховного Суду України не тільки суперечила букві закону, а й приводила до істотного наростання соціальної напруженості в суспільстві, зниження рейтингу рівня демократії в державі.

Закон України «Про захист прав споживачів» передбачає для позичальників банків дуже багаті права – забороняє несправедливі умови в кредитних договорах; забороняє недобросовісну і агресивну підприємницьку практику (яку активно застосовують колекторські відділи банків); забороняє вилучати заставне майно без рішення суду чи згоди позичальника; дозволяє розривати кредитні договори, які порушують права споживача, або визнавати їх недійсними і так далі. При цьому, до числа споживчих договорів, цей закон відносить кредитні договори на покупку житла.

Тлумачення Конституційним Судом України цього закону обіцяє не тільки привести судову практику у відповідність до норм українського та міжнародного права, а й істотно знизити соціальну напруженість у суспільстві, нормалізувати діалог позичальників із кредитними установами.

http://tristar.com.ua

Опубліковано у Новини. Додати до закладок Постійне посилання.

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*


− 4 = чотири

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>