Кабмін доручив НБУ посилити вимоги надання споживчих кредитів

Кабмін доручив Національному банку (за згодою) посилити вимоги щодо надання фінансовими установами споживчих кредитів з урахуванням платоспроможності позичальника – фізичної особи. Про це йдеться в плані заходів з подолання негативного сальдо у зовнішній торгівлі, затвердженому розпорядженням уряду від 26 жовтня 2011 р. № 1074-р, опублікованому на урядовому порталі 1 листопада.

Таке доручення уряд дав з метою запобігання підвищенню рівня споживчого кредитування та впровадження пріоритетного фінансування розвитку вітчизняного реального сектору економіки. З цією ж метою уряд доручив Міністерству фінансів, Міністерству економічного розвитку і торгівлі України та Національному банку (за згодою) до грудня 2011 р. спрямувати кредитні коштів із сфери споживчого кредитування до сфери виробництва (компенсація відсоткових ставок за кредитами, що спрямовані на розвиток або організацію виробництва).

Нагадаємо, 22 вересня ц.р. старший фінансовий спеціаліст департаменту розвитку приватного та фінансового секторів представництва Світового Банку в Україні Анжела Пригожина заявила, що СБ занепокоєний зростанням обсягів споживчого кредитування в Україні. «На сьогоднішній день ми відзначаємо збільшення фінансового ризику населення України через збільшення доступу до кредиту», – заявила Пригожина. Вона також відзначила, що в 2006-2008 рр. також відбувалось суттєве збільшення рівня кредитування, і тоді Україна і Росія були лідерами у рості споживчого кредитування серед країн СНД.

В свою чергу, консультант проекту USAID FINREP Олексій Куценко також звернув увагу на «абсолютно чітку тенденцію до збільшення обсягів щомісячного кредитування фізичних осіб». За його словами, «на сьогоднішній день кредитуванням в нас почали займатись нефінансові установи».

При цьому рейтингове агентство Moody’s прогнозує зростання кредитного портфеля банків України в 2011 р. на рівні 10.

Відзначимо, 3 вересня ц.р. голова НБУ Сергій Арбузов в інтерв’ю газеті “Дзеркало тижня” повідомив, що Національний банк України має всі підстави і готовий зробити грошово-кредитну політику більш м’якою. У разі необхідності регулятор обіцяє дати банкам більше гривні для більш активного кредитування економіки. “Як відомо, у липні була зафіксована найбільша з 2003 року дефляція. Тобто завдяки не тільки сезонним факторам, але в тому числі і вжитим нами заходам, вже спостерігається значне ослаблення цінової динаміки. Тому в нас є всі підстави зробити грошово-кредитну політику більш м’якою”, – заявив Арбузов.

Він повідомив, що якщо банки почнуть активніше кредитувати реальний сектор, і це буде характерно для більшості фінустанов, то НБУ буде всіляко сприяти появі нової гривні, і не тільки по валютних каналах: “У нас є можливість збільшувати грошову масу, розблокувавши гроші банків… Як тільки банки почнуть потребуватиме гривні для кредитування реального сектора економіки, ми будемо відпускати”, – повідомив Арбузов.

“Я навіть можу назвати час, коли це станеться: як тільки запустяться перші операції з іпотечного кредитування – Національний банк відразу відповість. Держбанки цю програму починають і будуть її реалізовувати, але як тільки для цієї програми не буде вистачати гривні, ми обов’язково включимося”, – підкреслив Арбузов.

Голова НБУ відзначив, що якщо ці гроші не підуть у виробничу сферу і вони опиняться на споживчому і валютному ринку, створюючи додатковий тиск на ціни і курс, регулятор тут же відреагує відповідно.

Загальний обсяг нових кредитів у серпні збільшився до 117,9 млрд грн порівняно з липнем і був більшим, ніж середній обсяг за попередні 12 місяців (106,6 млрд грн). Обсяги кредитування за 12-місячними кумулятивними даними (річне обчислення) зросли до 1 трлн 280,5 млрд грн, або на 0,1% у річному обчисленні.

Обсяги кредитування домашніх господарств протягом серпня зменшилися порівняно з липнем до 8,1 млрд грн і були більшими, ніж середній обсяг за попередні 12 місяців (7,3 млрд грн). Обсяги кредитування в річному обчисленні зросли на 2,4%, у тому числі споживчих кредитів (на 2,2%) та кредитів на нерухомість (на 7,2%).

Обсяги кредитування нефінансових корпорацій протягом серпня збільшилися до 108,5 млрд грн порівняно з липнем і були більшими, ніж середній обсяг за попередні 12 місяців (97,2 млрд грн). Обсяги кредитування в річному обчисленні зменшилися на -0,1%, у тому числі у торгівлю (на -2,7%) також зросли в сільське господарство (на 3,1%), промисловість (на 1,3%) та будівництво (на 7,1%).

Нагадаємо, що за даними Нацбанку, в 2010 р. кредитний портфель скоротився на 2,1%, видача позик у національній валюті збільшилася на 16,9%, в т.ч. юридичних осіб – на 27,7%.

http://www.rbc.ua

Опубліковано у Новини. Додати до закладок Постійне посилання.

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*


− чотири = 3

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>