Українські банки переглядають кредитні програми

Спровокована Національним банком криза ліквідності охопила міжбанківський кредитний ринок. Банкіри стверджують, що вільної гривні вже немає майже ні у кого, крім держбанків, які видають місячні позики дорожче 30%. Це примушує банки переглядати кредитні програми і навіть закривати їх. Про це пише КоммерсантЪ-Україна в публікації “Гривня вне зоны доступа”.

Міжбанківський ринок знову трясе через відсутність доступних гривневих коштів, зазначає видання. “Зараз ліквідності немає ні у кого, і цього ніхто не приховує”, – каже голова правління Укрсоцбанку Борис Тімонькін. Незважаючи на те що на кореспондентських рахунках на ранок п’ятниці було більше 11 млрд.грн., чого має вистачати для поточних операцій, велика частина цієї суми сконцентрована у декількох урядових банків. “Ліквідність є тільки в Ощадбанку, Укрексімбанку та Укргазбанку”, – розказав перший заступник голови одного з найбільших банків.

Дефіцит коштів викликав різкий стрибок їх вартості. За даними НБУ, міжбанківські ставки кредитів овернайт в п’ятницю виросли до 21,8% річних, хоча ще на початку місяця – 5 жовтня – вони становили 7,5%. При цьому багато операцій укладаються по більш високій ціні, говорять банкіри. “Один банк з топ-10 шукав місячні ресурси. У нас є гроші, і ми запропонували по 30%. Взяли без питань. На наступний день спробували запропонувати по 40%, вони стали торгуватися, але такий попит є, і це тривожна тенденція, яка дуже нагадує кризу”, – сказав топ-менеджер одного з урядових банків. Останній раз так високі ставки на коротку гривню були 16 березня 2009 року – 22,1%, а після піку, досягнутого 25 лютого, – 68,6%.

Криза ліквідності спровокована діями Нацбанку, який піклується про стабільність курсу гривні, пояснюють банкіри. “Нацбанк хоче примусити банки продавати валюту зі своєї позиції, – зазначає менеджер держбанку. – За моєю інформацією, багато іноземних установ, навпаки, купують валюту за вільні гроші і потім продають в Лондоні NDF (безпоставковий форвард). Якщо вони купують валюту по 8,012 грн./$, вкладаються в місячний NDF під 8,42 грн./$, то з урахуванням конвертацій і можливого зростання курсу через місяць зароблять не менше 15 коп. на $1. Якби у нас був свій банк за кордоном, я б також вкладався в NDF”. В НБУ це підтверджують. “Банки вже сконцентрували більше $9 млрд. Чому ці гроші не конвертувати в гривню? Замість того щоб кредитувати економіку, банки сидять в цьому валютному кеші”, – сказав директор департаменту управління валютним резервом і здійснення операцій на відкритому ринку НБУ Олександр Дубихвіст.

Ця проблема може призвести до зупинки платежів. “Високі ставки овернайт небезпечні тим, що банки дуже скоро зупинять клієнтські платежі, і наступить коллапс”, – зазначив експерт з питань держборгу і реструктуризації банків проекту USAID “Розвиток фінансового сектора” FINREP Володимир Висоцький. Банки поки перекредитовуються під високий відсоток і платежі не зупиняють, але починають заморожувати кредитування. “Як можна кредитувати, коли ресурс дорогий? – обурюється заступник голови одного з банків. – Ми згортаємо багато програм, а ВТБ Банк взагалі зупинив кредитування”. Джерело в ВТБ Банку частково підтвердив цю інформацію: “У роздробі ми сконцентрувалися тільки на найбільш прибуткових споживчих позиках, зупинивши автокредити та іпотеку. З кредитуванням корпоративного сектора дійсно великі проблеми”.

ЛIГАБiзнесIнформ

Інформаційне агентство

www.liga.net

Опубліковано у Новини. Додати до закладок Постійне посилання.

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*


три × = 12

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>