Як взяти в борг у кредитної спілки

Представники кредитних спілок запевняють, що позики на покупку побутової техніки вигідніше брати у них, а не в банках: і дешевше, і оперативніше

З початку 2011 року кредитні спілки найчастіше оформляють позики в розмірі 5-10 тис. грн. в основному на покупку побутової техніки та ремонт житла. Про це заявили опитані «Делом» представники кредитних спілок.

Спілка взаємодопомоги

Отримати позику в кредитній спілці можна, лише ставши її членом. Для цього, по-перше, потрібно відповідати критеріям певної соціальної групи: мати спільне місце роботи або відноситися до однієї профспілкової, іншої громадської чи релігійної організації, або проживати в одному місті, районі, області. В основному кредитні спілки працюють в межах однієї області. Виходять за ці межі тільки деякі установи, що мають всеукраїнський статус.

По-друге, позичальник повинен обов’язково сплатити вступний та пайовий внески (від 1 до 50 грн. Кожен, залежно від місця розташування кредитної спілки).

При видачі кредиту позичальник проходить своєрідну перевірку на якість. «В основному спілки загострюють увагу на кредитній історії своїх членів. Порядку 10-15% працюють з бюро кредитних історій», – пояснює президент Національної асоціації кредитних спілок Петро Козинець.

Приводом для відмови в позиці, за словами експертів, стане і відсутність стабільного доходу: щомісячний платіж по кредиту не повинен перевищувати 1/3 місячного доходу сім’ї.

Пакет документів, який необхідно надати, не обмежується довідкою про доходи. «Дивимося на прописку, реєстрацію та місце фактичного проживання, склад сім’ї. Кожен позичальник заповнює анкету, на основі якої кредитний комітет оцінює його платоспроможність і визначає розмір позички і її терміни», – говорить голова правління кредитної спілки «Кредитсталь» Юрій Ковальов.

Система поручительства

Обов’язковою умовою надання кредиту з часів кризи стала наявність поручителя. У якості останнього кредитні спілки зазвичай беруть одного з членів сім’ї. «І на 500 гривень ми вимагаємо поручителя. Залежно від розміру позики змінюється і кількість людей, що гарантують його повернення», – розповідає голова правління КС «Івано-Франківська» Олена Маслова.

Таким видом захисту, як застава, спілки зараз користуються рідко. Наявність ліквідного рухомого і нерухомого майна зробить кредитний комітет трохи поступливішим при винесенні рішення про видачу кредиту, але не більше. «Навіть для заставних кредитів оформляємо поручительство. Бо застава ще не є стовідсотковою гарантією повернення», – пояснює голова правління кредитної спілки «Світовид» Валентина Чумакова.

Рішення про видачу кредиту виноситься кредитним комітетом спілки протягом години, іноді одного-двох робочих днів.

В основному кредитні спілки оформляють споживчі кредити терміном від одного дня до року. Небагато кредитних спілок видають позики на 2-3 роки, і одиниці – на п’ять років.

Обмеження по сумі

Після кризи кредитні спілки не видають великі позики. Більшість на іпотеку та автокредитування поставили заборону, в пріоритеті – тільки споживче кредитування. Винятком можуть служити лише вузькоспеціалізовані кредитні спілки, в яких можуть оформити позику, наприклад, на суму 140 тис. грн. Але це рідкість.

Обмеження за кредитами для кредитних спілок встановлені і законодавчо – максимальний розмір кредиту одному позичальнику не може перевищувати 20% суми від капіталу. «Середня позика в цьому році становить 5-10 тис. грн.”, – Уточнює Петро Козинець.

Питання переплат

Сьогодні кредитні спілки пропонують споживчі кредити під 50-60% річних. Але навіть такі дорогі позики, за словами експертів, на практиці виявляються дешевше банківських.

«У кредитному союзі практично відсутні приховані платежі – різноманітні комісії і відсотки наперед, тому реальна ставка по позиці найчастіше на залишок суми становить 36-40% річних. Позичальник за рік переплачує менше 30%», – запевняє Петро Козинець.

За словами Чумакової, позичальник, який взяв тисячу гривень під 36% річних і однієї копійки не платив протягом року, через рік повинен буде повернути 1360 гривень. «Якщо ж боржник буде платити щомісяця рівними частками необхідну суму, то йому потрібно буде повернути 1 203 грн. Відповідно, якщо він розраховується частіше і великими сумами, то подорожчання може впасти і до 10-15%», – підсумовує експерт.

Як раніше повідомляло “Дело”, у березні Держфінпослуг видала нові ліцензії відразу п’ятьом кредитним спілкам . Учасники ринку стверджують, що регулятор «перевиконав план» з видачі ліцензій за останні чотири місяці.

За матеріалами: «Дело»

Опубліковано у Важливо. Додати до закладок Постійне посилання.

Без коментарів.