Беручи кредит на автомобіль у Україні ви ризикуєте стати бомжем …

Багато хто мріє стати власником власної квартири або машини. Але далеко не кожному це по кишені. Варіантів виходу з цієї ситуації не так вже й мало. Можна кілька років збирати, у когось знаходяться заможні родичі, готові допомогти. Але, мабуть, найпоширенішим варіантом залишається кредит у банку.

Здавалося б, це ж так просто. Приходиш в банк, просиш грошей. Якщо дають «зелене світло», то підписуєш договір і все – ти власник заповітної речі.

І вже мало бентежить, що за неї доведеться розплачуватися ще кілька років. Адже мрія здійснилася! Насправді ідилія може закінчитися набагато раніше. В один прекрасний день банк може спокійно конфіскувати вашу мрію собі. Не вірите? А даремно.

Було ваше – стало наше

Кілька років тому Олег вирішив взяти машину в кредит. Не для розкоші або підкорення місцевого бездоріжжя. За допомогою машини Олег хотів заробляти на життя. По гроші молодик попрямував в одну з філій «Приватбанку». Переговори пройшли успішно, з офісу фінансової установи Олег вийшов власником авто.

Кожного місяця в зазначені терміни банком молодий чоловік приходив до каси і повертав частину боргу. Так тривало 2,5 роки.

- А потім дзвонять з банку і кажуть, що потрібно з’явитися. Нібито сфотографувати заставне майно, – розповідає Олег. – Я й сам туди збирався. Машина на якийсь час виїжджала за кордон, і я заборгував за страховкою. І ось приїхав заплатити борг.

Співробітник банку оглянув автомобіль, сфотографував. Після попросив техпаспорт. Далі запропонував Олегу піднятися з ним в кредитний відділ. Хлопець тоді ще не здогадувався, який сюрприз на нього чекає.

- Виходжу на вулицю, а колеса в моєї машини заблоковані. Запитую у працівника банку, що це означає. Він спокійно відповідає, що «Приватбанк» більше не хоче працювати зі мною в доларах. Тому машину вони в мене забирають, – згадує господар автомобіля.

Здавалося б, валютний договір укладався на 5 років. З тих пір долар «штормило», його курс виріс майже в два рази. Але це проблеми позичальника. Сам він цього не заперечує і продовжує повертати позичені гроші. Що може бути прекрасніше для банку?
Співробітник фінансової установи аргументи вислухав. З його слів, повернути машину можна було тільки одним способом – перевести борг, що залишився в гривні. Але на яких умовах? Коли Олег брав машину, то долар був 4,70, а зараз він 8 гривень з копійками.
- Працівник банку відповів, що залишок кредиту переведе в гривню за курсом НБУ. Тільки процентна ставка буде вже не 11%, а 27. Я їм кажу, мовляв, хлопці, та за такі гроші я зможу купити дві нові машини. Сенс мені тоді з вами працювати?!
Машину в Олега забрали разом з техпаспортом і ключами. Хлопцеві довелося підписати акт прийому-передачі автомобіля. У документі було зазначено, що власник передає авто для реалізації, у зв’язку з простроченням кредиту. Це був єдиний «папірець», який підтверджував, що банк забрав машину. Адже рішення суду на вилучення машини – не виявилося. Справедливості хлопець пішов шукати в суді. Вислухавши аргументи обох сторін, суд виніс вердикт – машину Олегу повернути. З цим рішенням на руках хлопець відправився у виконавчу службу.
Весь цей час ходіння до суду Олег борг не повертав.
- Машину я брав, щоб заробляти гроші. Годувальницю у мене забрали, я сиджу без роботи. Відповідно кредит мені платити нічим, – каже Олег.
Новорічні сюрпризи
Схожа історія сталася і з Сергієм. У 2007 р. в тому ж «Приватбанку» він оформив кредит на машину. Розплатитися за неї повинен був за сім років.
- Минуло два роки. Приходить мені «лист щастя», в якому написано, що банк в односторонньому порядку збільшує відсоткову ставку. І якщо я не згоден, то повинен з’явитися і написати заяву, – розповідає Сергій.
Чоловік так і зробив. У своїй заяві він послався на Закон № 661-VI від 12.12.2008 р. «Про внесення змін до деяки законодавчо актів України Щодо Заборони банкам змінювати умови договору банківського вкладу та кредитного договору в односторонньому порядку». Банк відповів, що закон вступив в силу через 10 днів після його опублікування, тобто 9 січня 2009 року. А лист про підвищення процентної ставки вони прислали 08.01.09. Встигли!
Ставка по кредиту зросла з 9,6% до 21. Це означало, що до тих 1100 гривням, які Сергій платив за старими розцінками, потрібно доплачувати ще 280 за нові відсотки. Позичальник, вважаючи таке підвищення неправомірним, платив колишню суму.
Минув майже рік. Весь цей час «Приватбанк» ні дзвонить, ні пише.
- Напередодні Нового року я приїхав до банку щодо страховки. Залишив машину поруч, на Ушакова. Виходжу, а в неї колеса заблоковані. І співробітники банку пропонують мені проїхати з ними, – згадує Сергій.
Розмова вийшла приблизно такою. Чоловік заборгував банку 3700 гривень. Тому йому не повернуть машину, поки не сплатить цей борг. Після цього співробітник банку вручив йому на підпис акт вилучення машини, прямо як у випадку з Олегом.
- Я його читаю. І в кінці є пункт про те, що я сам пригнав машину в банк під реалізацію. Я запитую: а під яку реалізацію, якщо я взагалі продовжити страховку приїхав? Мені відповідають, нічого не знаємо, у нас є рішення суду, – каже Сергій.
В акті вилучення крайнім терміном погашення боргу було 6 січня. Позичальник прийшов у вказаний день, але зустріч перенесли на 11 число. Сергій з’явився у призначений день.
- У банку мені заявляють, що не потрібні нам ваші 3700, погасіть залишок кредиту. Та якби у мене була така сума, я б уже давно розрахувався. Мені запропонували два варіанти: або повністю розрахуватися з банком, або зробити їм генеральну довіреність на машину.
Уже півтора року Сергій судиться з фінансовою установою. Засідання то відкладалися, то переносилися, то представники банку не були. У результаті Суворовський суд виніс рішення – повернути Сергію машину. Банк подав апеляцію. В ході судової тяганини з’ясувалося, що жодного рішення суду на вилучення машини у банку не було. Рішення першої інстанції Апеляційний суд залишив у силі.

Але бразильські пристрасті на цьому не закінчилися. Далі в боротьбу включилася виконавча служба. Перший раз вони просили банк добровільно повернути автомобіль. «Приватбанк» надіслав цікавий відповідь. «Деу Ланос» позичальника знаходиться … в центральному офісі, тобто у Дніпропетровську. Мовляв, усі питання до них. На другий раз виконавча служба оштрафувала відділення банку на 1020 гривень. Машини немає. На третій раз виконавець разом з Сергієм вирішив перевірити, чи дійсно автомобіль не в Херсоні.
Таємничий ангар
З цього моменту дороги Сергія і Олега перетинаються. Їм обом суд присудив повернути автомобілі. І ось наші герої разом з державним виконавцем вирушили на оглядовий майданчик Приватбанку. Сергій та Олег згадують, що охоронці поховалися. Виконавець подзвонив у банк і попередив, що якщо протягом певного часу не буде представника банку, то будуть зламувати ворота. Незабаром приїхали двоє чоловіків. Один з них представився керівником відділу автокредиту херсонської філії, що на Ушакова. Ворота все-таки відкрили.
- Дивимося, наших машин немає. А поруч з цим майданчиком – підприємство. Що цікаво, його територія нічим не відділена від майданчика банку. А у цього підприємства великий ангар. І тут хтось помітив у цьому приміщенні машини, – згадує Сергій.
Через вікна власники побачили свої машини. За склом стояло 8 автомобілів і всі без держномерів. Співробітників Приватбанку як вітром здуло. Хто господар цього загадкового ангара – ніхто не зізнався. На місце приїхав начальник охорони заводу, якому належить ангар. Виконавець попросив відкрити одні з п’яти воріт. Ключів від заповітних дверей у начальника охорони не виявилося. А якби, приміром, сталася пожежа? Чим би відкривали? Але повернемося до машин. Єдиним володарем ключів виявився директор заводу. Шеф повинен був з’явитися на наступний день о 9 ранку.

- Ми «опечатали» всі п’ять воріт паперами, на яких підписалися виконавець, адвокати та свідки. Весь цей процес знімали на камеру та фотографували, – розповідає Сергій. – Приїжджаємо на наступний ранок. Печатки зірвані, ворота відкриті, машин немає.
Щасливий випадок
Так би власники і не знали, куди вночі поїхали їх авто, якби не випадок. Друг Олега побачив, як машину товариша везуть на евакуаторі. Поки законні власники збиралися в дорогу, він «переслідував» втікачів. Сергій та Олег свої машини «наздогнали» в Чорнобаївці. На автомобілях красувалися транзитні номери. З чуток, «дев’ятку» Олега планували відрядити до Миколаєва. З іномаркою Сергія історія «веселіше». На очах у власника в неї вмостився незнайомець, зачинив двері і поїхав невідомо куди.
Поруч з водієм евакуатора сидів начальник автокредиту, який приїжджав на майданчик з конфіскованими машинами. Запримітивши власників машин, він повільно виліз із кабіни і побрів, а потім і побіг по полю. У гонитві брали участь не лише власники авто, а й   даішники, що стояли неподалік. Усіх учасників «забігу» привезли до райвідділу. Але в цей же день всіх відпустили.

Після всієї цієї історії Сергій відніс документи від державного виконавця в Суворовському прокуратуру для відкриття кримінальної справи про невиконання рішення суду. Прокуратура дала запит у банк. Там відповіли, що направлять цей запит до головного офісу в Дніпропетровську.
Далі буде
Але на цьому пристрасті не закінчилися. Після повернення машини (в напіврозкомплектованом стані) Олег вирушив до каси сплатити кредитний платіж. Але касир, яка відмовилася представитися, грошей не взяла. Відмову пояснила просто – електронна програма не дає можливості зробити оплату саме за номером кредитного договору Олега. Парадокс виходить. Банк гроші взяти може, тільки вони підуть не на погашення кредиту, а просто на рахунок банку. Благодійна допомога фінансовому закладу!
Начальнику херсонської філії Приватбанку адвокат Олега направив не одну скаргу. Відповідь прийшла тільки на п’яте лист. Банк пише, що «по викладеному факту Було проведено службове розслідування, зі співробітніком банку було проведено роз’яснювальну роботу». Але грошей касири так і не беруть! У цьому ж листі банк вказав, що Олег має погасити їм понад 20 тисяч гривень судових витрат, як з’ясувалося – за зберігання автомобіля. Але в рішенні суду чорним по білому написано – Олег за зберігання своєї машини нічого платити не повинен. Виходить, що банк «чхати» хотів на рішення Іменем України?
Ще один цікавий момент. У 2006 році Олег в тому ж банку брав в кредит іномарку. За неї він повністю розрахувався, після чого продав. Але в лютому цього року банк надіслав лист хлопцю. У ньому говорилося, що Олег заборгував «Приватбанку» майже 6000 доларів за кредитним договором 2006 року! Що це – проста помилка чи своєрідний спосіб помсти?
Банк подав до суду на Олега за те, що той не погашає кредит. Одночасно Олег подав позов, що банк відмовляється повертати йому техпаспорт та ключі. До речі, суд уже виніс рішення і зобов’язав «Приватбанк» повернути все це власнику. Автомобіль Сергія досі не знайшли. Незважаючи на це, він продовжує щомісяця носити гроші в касу.

http://ua-banker.com.ua

Опубліковано у Публікації. Додати до закладок Постійне посилання.

Без коментарів.