ТОП 10 фінансових помилок, які здійснюють люди

Життя без помилок може здатися нудним, але життя без фінансових помилок, навпаки, приносить впевненість, стабільність і радість досягнення задуманих цілей. Яких же найпоширеніших помилок варто уникати, щоб ваша фінансове життя було безхмарним?

Помилка 1: Відсутність «подушки безпеки»

Переважна більшість людей вважає, що якісь накопичення абсолютно ні до чого: все одно все втратиш, то навіщо збирати, якщо можна все витратити вже зараз і купити якусь потрібну річ? Можливо, на конкретну мить життя це рішення може здатися і вірним, але вже через деякий час вам може знадобитися деяка сума на непередбачені витрати. Дрібний ремонт у квартирі, або оплата медицини, або підвищення квартплати, або затримка зарплати … Як оплатити ці витрати, якщо накопичень немає зовсім? Кредит можуть не видати, і на його отримання часто потрібно кілька днів і навіть тижнів, а у вас може і не бути цього часу.

Саме тому важливо пам’ятати про перше правило: потрібно завжди мати накопичення в розмірі 3-6 щомісячних витрат на непередбачений випадок.

Помилка 2: Накопичення «під матрацом» замість банку

Менше 50% населення користується банківськими депозитами і до 5% – є інвесторами на фондовому ринку. І все з тієї причини, що мало хто довіряє якимось фінансовим інструментам, вважаючи за краще зберігати накопичення вдома під подушкою/матрацом/в тумбочці та ін. Насправді, подібний вид «інвестицій» дає гарантований дохід мінус 10-13% річних! Причина проста – інфляція. Так, ваші сьогоднішні 500 тис. грн., покладені в тумбочку, через 5 років перетворяться вже в 310 тис. грн. при інфляції 10% на рік.

Тому правило друге: не варто зберігати накопичення в тумбочці – краще їх розмістити хоча б на банківському депозиті, щоб врятувати від інфляції. Ви боїтеся банкрутства банку? Врахуйте, що при розміщенні в одному банку до 700 тис. грн. при відкликанны у нього ліцензії ви гарантовано повернете свій внесок у цілості й схоронності завдяки системі страхування вкладів.

Помилка 3: Неправильні параметри кредиту

При виборі кредиту важливо пам’ятати про те, що він повинен:

• Бути в тій валюті, в якій ви отримуєте вашу зарплату. Найчастіше це гривні. Якщо піддатися спокусі взяти кредит у валюті за більш низькою ставкою, можна потім одержати зростання ваших щомісячних платежів по кредиту на 30-50% через падіння курсу гривні.

• Бути не надто великий: беріть кредит не «із запасом» про всяк випадок, а саме на ту суму, яка вам потрібна. Врахуйте, що, взявши зайві 50 тис. грн. в кредит, ви повинні будете повернути банку вже 75 тис. і більше.

• Бути не занадто довгим: беріть кредит на той термін, щоб платіж по кредиту був для вас посильним, але не занадто низьким. Врахуйте, що кредит у 20 тис. грн., розтягнутий на 5 років замість 2-х, призведе до необхідності сплатити зайві 11 тис. грн. банку

Тому кредит краще брати в рублях, на саму необхідну суму і на мінімальний термін, щоб платіж по кредиту становив до 20-30% вашого доходу.

Помилка 4: Погоня за прибутковістю

Безризикової прибутковості вище, ніж відсоток по депозиту, не існує. Тому дохід вище 12-17% в гривнях і 5-9% у валюті гарантовано пов’язаний з ризиком втрати частини або всіх ваших заощаджень. Тому, побачивши оголошення про гарантовану прибутковість вище відсотка по депозиту, краще обходити дану компанію стороною, тому що з дуже високою ймовірністю вона виявиться фінансовою пірамідою.

Помилка 5: Інвестиції без терміну

Неможливо грамотно інвестувати, якщо не знати, заради якої конкретної мети це робиться. При цьому «заробити» – не є метою. Мета повинна мати термін, вартість і пріоритет. Тільки чітко визначивши її можна грамотно підібрати відповідні саме вам інструменти для інвестицій.

Так, якщо ви інвестуєте з метою накопичити на якусь важливу мету через 1-3 роки, то краще віддати перевагу банківському депозиту і високонадійним облігаціям або фондам облігацій.

Якщо ж мова про мету через 3-10 років, то, крім депозитів і облігацій, ви можете додати в свій портфель до 50% акцій або фондів акцій.

Ну а якщо ви інвестуєте на 10 і більше років, то можна збільшити частку акцій до 70-80%.

Помилка 6: Недооцінка своїй реакції на ризик

Якщо ваш колега або сусід інвестує в акції і радіє прибутковості 20% річних і більше, це не означає що і вам потрібно терміново купувати їх. Справа в тому, що у кожної людини – свій рівень схильності до ризику. І якщо ваш сусід часом готовий терпіти падіння вартості своїх акцій до 50%, то ви можете виявитися до цього не готові, продасте акції саме в самий невідповідний момент, отримаєте збитки і будете розчаровані в інвестиціях.

Тому дуже важливо правильно визначити свою схильність до ризику: якщо ви не готові до значних падінь вартості ваших інвестицій, розміщуйте велику частину коштів в депозити і надійні облігації. Якщо ви готові до різких коливань розміру ваших заощаджень – можна значну їх частину розмістити в акції.

Помилка 7: Нехтування страхуванням

В Україні страхування квартир, машин і тим паче життя непопулярне, тому що більшість вважає, що з ними точно нічого не може відбутися. Життя взагалі застраховане менше, ніж у 2% населення, хоча однією з самим поширених причин прострочення і невиплат по кредитах є якраз непередбачені витрати на лікування. Подібні витрати на ремонт квартири, на компенсацію затопленим сусідам знизу, на відновлення власного здоров’я в більшості випадків несподівані і вимагають істотних витрат, до яких далеко не всі готові. Тому страхування майна, відповідальності і життя є запорукою впевненості в завтрашньому дні кожної людини.

Помилка 8: Початок накопичень на пенсію за пару років до виходу на неї

Пенсія як фінансова мета рідко у кого зустрічається, велика частина населення про неї навіть не думає, відкладаючи «на потім».

А між тим, якщо ви хочете мати пенсію в 4 тис. грн., то вам потрібно щомісяця відкладати як мінімум на банківський депозит не менше 2,5 тис. грн. протягом 10 років! Якщо ж ви згадайте про пенсію за 3 роки до виходу на неї, то для пенсії в 4 тис. грн. вам потрібно буде протягом 3 років відкладати на депозит вже по 13 тис. грн. в міс. Тому про пенсії потрібно думати як мінімум за 10 років до неї.

Помилка 9: Нехтування податковими пільгами

Не так багато людей знають і користуються всіма видами податкових відрахувань. А між тим будь-хто може щорічно отримати на рахунок до 3000 грн., Якщо він оплачував навчання, лікування, інвестував у своє пенсійне забезпечення або займався благодійністю. Якщо ж ви купували квартиру або будинок, ви можете отримати на рахунок до 52 тис. грн. плюс додаткова компенсація за відсотки по кредиту на покупку нерухомості. Так, при іпотеці в розмірі 1 млн. грн. на 15 років під 12% використання податкових відрахувань по відсоткам дозволило б повернути 13% від суми всіх сплачених відсотків за кредитом – понад 150 тис. руб.

Помилка 10: Відсутність особистого фінансового плану

Особистий фінансовий план – це в принципі рідкість. Але його відсутність може привести до серйозних наслідків. Наприклад, якщо людина думає тільки про покупку автомобіля через рік, а про покупку квартири через 3 роки і про оплату освіти свого сина через 10 років він поки не планує, цілком може бути, що він накопичить потрібну суму на автомобіль, але зрослі витрати на транспорт не дозволяють йому накопичити суму на початковий внесок по іпотеці. У результаті він купить квартиру без початкового внеску, причому меншої площі, ніж хотілося б, тому що на більше у нього не вистачить можливості. Через великі кредитні виплати він не зможе накопичити суму на навчання сина, і той буде ходити не в найкращий ВНЗ, щоб потрапити на безкоштовне відділення. Вихід на пенсію вже розглядався тому говорити про це не доводиться. А весь цей несприятливий сценарій стався тільки тому, що даний людина мала перед собою тільки одну мету, а не повноцінний фінансовий план, що враховує цілі аж до виходу на пенсію.

Щиро сподіваємося, що ви будете обходити дані помилки стороною!

Опубліковано у Корисно знати. Додати до закладок Постійне посилання.

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*


5 × один =

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>