Поручатися по кредиту чи ні?

Ситуація, коли хтось із друзів, знайомих або родичів просить виступити поручителем за кредитом, напевно, знайома кожному. Причому це відбувається, як правило, несподівано. Відмовити в такій ситуації – все одно що виказати свою недовіру людині і поставити під сумнів її платоспроможність.

Наслідком цього можуть стати образи і зіпсовані відносини. І тому багато хто приймає рішення поручитися, сподіваючись на те, що людина, яка оформляє кредит, прорахувала всі ризики і поручителю нічого не загрожує. І навіть більше того, багато хто вважає договір поруки чистою формальністю, тому підписують його не читаючи. А варто було б, щоб потім прихід співробітників виконавчої служби не був для поручителя громом серед ясного неба. Адже саме в договорі поруки описано все те, що очікує поручителя у разі невиконання кредитором своїх зобов’язань по кредиту. Так що ж повинен знати поручитель, перед тим як поставити свій підпис на цьому договорі?

Перш за все, він повинен розуміти, ким же насправді є поручитель і чому банки йдуть назустріч позичальникам, кредитний договір яких забезпечується договором поруки.

Поручитель – це особа, яка бере на себе всю відповідальність за погашення кредиту, а також відсотків і пені у разі відмови або неможливості з тих чи інших причин погашення кредиту основним позичальником.

Тому банки, оформляючи договір поруки, так само скрупульозно перевіряють інформацію про поручителя, як і про кредитора, в тому числі і відомості про його доходи. І основна вимога банку до цієї інформації – достатність коштів у споживача для погашення кредиту, а також відсотків за користування ним.

Виходячи з вищевикладеного, стає зрозумілим, чому банкам вигідно оформляти споживчі та інші кредити, додатковим забезпеченням за якими є договір поруки. Все дуже просто – не виплатить кредит позичальник, значить, виплатить його поручитель. Причому в повному обсязі: ніяких знижок на те, що поручитель не користувався кредитними коштами або не знав про наслідки поруки, не існує.

Але це аж ніяк не означає, що на прохання виступити поручителем за кредитом потрібно обов’язково відповідати відмовою. Ні, справа не в цьому. Просто, перед тим як стати поручителем, потрібно зважити всі «за» і «проти», правильно оцінити ситуацію, тим самим убезпечивши себе і свою сім’ю від «фінансової кризи» або, ще гірше, розорення. Адже існує маса прикладів, коли з вини недобросовісних позичальників поручителям за їх кредитними договорами доводилося продавати все своє майно, щоб розрахуватися з банками. Крім того, несумлінність позичальника – це не єдиний ризик для поручителя: позичальник може втратити роботу, працездатність або померти, в кінці кінців. Тому, перед тим як підписати договір поруки, необхідно зробити наступне:

  1. Отримати повну інформацію по кредиту. А саме – узнати, яка сума кредиту, терміни кредитування, розмір процентної ставки і, звичайно, мета кредитування. Отримавши всю цю інформацію, реально оцініть свої можливості. Якщо вам цей кредит по плечу, значить, договір поруки може бути підписаний.
  2. Перевірити позичальника. Якщо мова йде не про близьку вам людину, то перевірка інформації – це, можливо, навіть перше, що ви повинні зробити. Така інформація, як громадянство, прописка, – основне, на що потрібно звернути увагу. Якщо людина прописана десь далеко, у батьків або родичів – це повинно вас насторожити.
  3. Убезпечити себе і свою сім’ю. Якщо ви збираєтеся виступити поручителем по дуже великому кредиту, ви повинні розуміти, що ви піддаєте ризику не тільки своє фінансове благополуччя, а й фінансове благополуччя своєї родини. На кого оформлена ваша нерухомість, бізнес та інше майно? Адже в разі виникнення проблем з виплатами по кредиту все це може бути піддано арешту, з подальшою конфіскацією.

Далеко не рідкість, коли керівник просить виступити в ролі поручителів по кредиту своїх підлеглих. Що робити в цьому випадку? Начебто відмовляти не хочеться: а раптом образиться і звільнить? З іншого боку, виникає закономірне питання – а навіщо мені це потрібно? От другий варіант якраз найближче до істини. Слід розуміти, що якщо керівник потребує кредитування, то, можливо, у неї з’явилися фінансові проблеми. А чи зможе він з ними впоратися і виконати зобов’язання по кредиту? Тому ніяких «поблажок» в цьому випадку бути не повинно. Тільки здоровий глузд і реальна оцінка своєї платоспроможності, враховуючи те, що якщо керівник розориться і не зможе виплачувати кредит, то і ви залишитеся без роботи і без коштів.

Ще один нюанс поруки. Що таке негативна кредитна історія, напевно, відомо кожному. Так от, багато банків, у випадку прострочення виплат по кредиту, формують негативну кредитну історію, як по самому кредитору, так і по його поручителям. Що це означає? А те, що ця історія може перешкодити поручителю в оформленні кредитів на себе і навіть у тому, щоб ще раз виступити в ролі поручителя.

Виступати поручителем чи ні – вирішувати, звичайно, вам. Але, якщо ви вирішите виступити поручителем за кредитом, запам’ятайте правило, що як найкраще підходить для цієї ситуації, – «довіряй, але перевіряй».

www.prostopravo.com.ua

Опубліковано у Корисно знати. Додати до закладок Постійне посилання.

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*


− 1 = п'ять

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>