Способи погашення кредитів: ануїтет або диференційований платіж?

Крім того, що потрібно грамотно вибрати суму, термін і валюту кредиту, не менше важливо визначити спосіб погашення по кредиту, який пропонується банком для того чи іншого кредиту. Ви не можете вибрати, як саме ви будете гасити той чи інший кредит, тому що банк встановлює спосіб погашення для кожного кредиту самостійно, і ви можете з ним або погодитися, взявши кредит, або відмовитися від нього. Але в будь-якому випадку ми рекомендуємо вам заздалегідь уточнити, за якою схемою буде відбуватися погашення того кредиту, який ви для себе обрали, тому що різні схеми мають свої переваги і недоліки.
У залежності від того, як саме відбувається погашення основної суми боргу (так званого «тіла кредиту») та відсотків по ньому існують різні способи погашення заборгованості:
- Ануїтетні платежі;
- Диференційовані платежі.
Ануїтет
У цьому випадку витрати боржника з погашення заборгованості будуть постоянними, тобто рівні, протягом усього терміну погашення. Тобто, взявши кредит за такою схемою, ви будете з встановленою періодичністю, частіше всього раз на місяць, виплачувати банку однакові за розміром внески по кредиту. Але є одна тонкість – вони рівні тільки на перший погляд, але їх структура міняється рік від року, і структура вашого першого ануїтетного платежу і останнього буде діаметрально протилежною.
Припустимо, ви взяли іпотеку в січні 2006 року на 15 років у розмірі 3 млн. руб. під 10% річних. Щомісячний платіж кожен місяць буде незмінний – 32 238 руб. в міс. Але давайте порівняємо структуру вашого першого ануїтетного платежу і останнього:

Отже, за розміром платежі рівні, але з першого платежу тільки 7238 крб. йде на погашення основного боргу («тіло кредиту»), а все інше – це відсотки, які, звичайно, ніяк не сприяють зниженню боргу перед банком. Так що в перший час ви в основному гасите відсотки, а безпосереднє погашення заборгованості перед банком починається десь рівно посередині терміну кредиту. Це видно з графіка нижче – частка погашення основного боргу в ануїтетному платіж починає зростати лише з середини терміну:

Тому не дивуйтеся, коли через 3 роки справних виплат по іпотеці ви виявите, що як і раніше винні банку 2,7 млн. руб., і що за ці 3 роки ваш борг у розмірі 3 млн. руб. зменшився всього лише на 300 тис. руб. Саме тому дострокове погашення по кредиту вигідніше всього робити до того, як мине половина терміну за кредитом, – адже тоді ефект буде набагато вище, тому що в першій половині терміну ви гасите в основному відсотки по кредиту, а не основну суму боргу. Тому дострокове погашення знизить суму боргу і, як наслідок, значно знизить розмір процентних платежів, що знизить аннуітетний платіж. Але чим ближче до пловини терміну кредиту, тим менш вигідним стає дострокове погашення.

Диференційований платіж

Диференційовані платежі відрізняються від ануїтетних тим, що вони до кінця терміну кредиту зменшуються, тобто вони не рівні між собою. Як і ануїтетні платежі, вони складаються з тієї частини, що йде на погашення боргу основного, а також з частини, яка йде на процентні виплати. Проте та частина, що йде на погашення основного боргу, у разі диференційованих платежів завжди однакова, а розмір процентних виплат у міру зменшення суми боргу падає, тому що нараховуються на її залишок. Разом з відсотками знижується і розмір щомісячного платежу.
Візьмемо для прикладу ту ж ситуацію, що ми розглядали вище про ануїтетні платежі: припустимо, ви взяли іпотеку в січні 2006 року на 15 років у розмірі 3 млн. руб. під 10% річних. Порівняємо структуру першого і останнього платежу по кредиту, який виплачується за диференційованою схемою:

Як ми можемо бачити, перший платіж істотно більший, ніж останній, і це обумовлено, в першу чергу, наявністю процентних платежів, які практично відсутні в останньому платежі. Логічно припустити, що і графік процентних виплат і погашення основного боргу в разі диференційованих платежів буде істотно відрізнятися від графіка для ануїтету:

Отже, відразу видно, що при диференційованому платежі основна нагрузка на позичальника лягає в першу половину терміну кредиту, коли розмір виплат максимальний: процентні платежі ще досить високі. На відміну від диференційованого платежу, ануїтетна схема з часом дає всі менше навантаження на бюджет, тому що платежі по кредиту завжди рівні, але в силу інфляції з кожним роком вони стають все менш відчутними. Саме тому диференційований платіж має деякий недолік перед ануїтетом: як правило, у позичальника доходи з часом зростають (якщо він, звичайно, не наближається до пенсії), тому для нього вигідніше мати незначне навантаження на самому початку кредиту, щоб потім мати можливість дострокового його погашення . У разі ж диференційованого платежу все відбувається з точністю навпаки, тому він не дуже поширений в банківській практиці.
Однак не все так однозначно – якщо ми порівняємо загальний розмір виплат за кредитом на 15 років у розмірі 3 млн. руб. під 10% річних у разі ануїтету і платежу диференційованого, ми прийдемо до наступних цифр:

Параметр порівняння Ануїтет Диференційований платіж
Щомісячний платіж 32 238 руб. 16806 руб. (в кінці терміну) – 41667 руб. на початку), в залежності від періоду
Загальний розмір виплат за кредитом 5867344 руб. 5262501 руб.

Таким чином, диференційований платіж більш вигідно з точки зору загальної переплати по кредиту, але менш вигідний з точки зору планування погашення заборгованості, особливо якщо мова йде про позичальника, у якого основне зростання доходів – попереду.
Слід сказати, що подібна схема кредитування застосовується досить рідко, причому не тільки з тієї причини, що з точки зору переплати за кредитами банкам вигідніше використовувати ануїтетну схему, але і з тієї точки зору, що можна навести дуже мало ситуацій, коли сам Позичальник готовий брати основне кредитне навантаження безпосередньо на самому початку терміну погашення.

http://easyfinance.ru

Опубліковано у Корисно знати. Додати до закладок Постійне посилання.

1 коментар до Способи погашення кредитів: ануїтет або диференційований платіж?

  1. Олександр коментує:

    Дякую за цінну інформацію

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*


4 × = тридцять шість

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>