Як уникнути помилкових кредитів на своє ім’я

Українка Вікторія жила-не тужила – і одного разу виявилося, що у неї є борг перед банком по кредиту, який вона не брала. Від таких запізнілих наривів докризового кредитного буму не застрахований ніхто. Як з такої ситуації вийти переможцем. У таких нестандартних випадках не варто нехтувати допомогою професійного юриста.

Історія з життя

Киянку Вікторію колектори почали турбувати три місяці тому – заявили, що у неї борг перед банком (два кредити на 50 тис. грн). Все б нічого, але кредити ці Вікторія не брала. Навіть паспорт не втрачала, а це важливо, оскільки часто саме за втраченими документами видаються шахрайські кредити.

Більш того, як потім виявилося, обидва кредити були взяті в день народження її батька, а в ці дні вони вже багато років усією сім’єю виїжджають з Києва. Але найбільша проблема, що ні колектор, ні банк не поспішають допомогти “псевдопозичальниці” довести свою непричетність до боргів.

За допомогою юристів Вікторія звернулася до колекторів з проханням припинити незаконне переслідування. У відповідь колектори повідомили, що так як замовлення надійшло від банку, то і відмінити його може тільки банк, а свою роботу робити вони не перестануть. Більше того, вони стали тиснути на Вікторію: приходили до неї додому на вихідні, обіцяли розклеїти по під’їзду оголошення про її борг. У банку теж не поспішають розібратися в ситуації: спочатку “футболили” між головним офісом і відділенням, де був оформлений кредит, але документи по кредиту не показали, мовляв, вони вже в архіві, а потім і зовсім заявили: “Якщо не вмієте зберігати свої документи, платіть”.

У банку шукайте свій підпис

Оскільки банк є першоджерелом бід, то незалежно від того, яка відповідь буде від колектора, вам у будь-якому випадку доведеться звернутися в банк за інформацією. Як розповів нам директор кредитного департаменту одного з банків, завдання Вікторії – розібратися в суті вимог банку і отримати копії документів по кредиту, щоб мати на руках доказ їхньої фальсифікації (якщо підроблений підпис) або шахрайства (якщо дані в кредитному договорі співпадуть з вашими ).

“Найпростіше – відправити лист на адресу банку з викладенням ситуації, в тому числі, як і коли вам стало відомо про наявність боргу. У банку потрібно просити копії кредитного договору з усіма доповненнями, а також копію платіжного доручення, яка підтверджує факт отримання вами кредитних грошей “, – говорить керуючий партнер юрфірми “DIGNUM” Олег Кононенко. “Не варто розраховувати, що банк дасть переглянути всю кредитну справу, адже там є внутрішньобанківська інформація, але позичальник має право отримати дублікат кредитного договору та інших документів, де є підпис позичальника”, – уточнив банкір.

За словами Олега Кононенко, у “осудної” банку, точніше, його служби безпеки, після отримання такого запиту має виникнути кілька запитань із приводу оформлення і видачі кредиту, і, можливо, результатом таких питань стане внутрішньобанківська перевірка кредитної справи та зняття претензій.

Але може статися так, що банк буде “невблаганний” і не буде давати інформацію по кредиту, навіть реквізитів кредитного договору. У такому разі Анатолій Соболевський з ВГО “Захисту прав споживачів фінпослуг” радить схитрувати: “Можна на словах погодитися платити за кредитом. При цьому менеджер чи касир випишуть вам платіжний документ, в якому буде вказано номер і дата укладення кредитного договору.

Платити, звичайно, не треба – просто заберіть папери, і у вас будуть реквізити, на підставі яких можна буде писати більш докладний запит.” Якщо ж банк не відповідає на ваші запити, сміливо йдіть до суду. Предмет позову для початку: зобов’язати банк надати офіційний належну відповідь на ваше звернення у відповідності з законом “Про звернення громадян”.

Як перемогти вишибал

Перше правило боротьби з колектором – ніяких усних розмов, тільки паперове листування. Друге – доводити свою правоту колектору марно. “У колектора є команда” фас “від банку і скасувати її може тільки він. Сам колектор ініціювати розгляд не буде, а тільки буде далі вимагати погасити борг”, – говорить старший юрист ВГО “Захисту прав споживачів фінансових послуг” Анатолій Соболевський. Тому ваше завдання – розібратися в ситуації, дізнатися подробиці про кредити, які на вас вішають, і зрозуміти, наскільки законна діяльність колектора.

“Колектор отримує від банку права “збивати” борги з позичальників на підставі договору. Тому в першому запиті потрібно дізнатися, чи має колектор право звертатися до вас. Для цього потрібно запитати про наявність договору з банком, його реквізити, дати укладання. Також потрібно попросити копію кредитного договору з усіма додатками, виписку з кредитного рахунку і будь-які інші документи, які могли б підтвердити наявність боргу”, – говорить керуючий партнер юрфірми “DIGNUM” Олег Кононенко. Згідно зі ст. 20 закону “Про звернення громадян”, відповідь вам повинні дати протягом 30 днів.

До міліції або до суду?

Наші експерти вважають, що зовсім не обов’язково чекати відповідей від колектора або банку – можна відразу йти в міліцію або прокуратуру, особливо якщо колектор чинить моральний тиск. “У такому випадку можна звернутися до прокуратури із заявою з описом ситуації і такою фабулою: “Прошу захистити мене від незаконного переслідування з боку колекторської компанії такої-то, представники якої погрожують мені фізичною розправою та здійснюють на мене психологічний тиск.

У ситуації, що склалася, з огляду на агресивну поведінку колекторської компанії, я побоююся за життя і здоров’я своє і близьких, а тому прошу захистити мене від злочинних посягань”, – пропонує Анатолій Соболевський. За його словами, по такій заяві прокуратура повинна провести перевірку, взяти пояснення у працівників колекторської компанії. Такий крок допоможе і у випадку, якщо колектор і банк не поспішають із відповіддю на ваші листи або їхні відповіді не прояснюють ситуацію.

“Напишіть заяву в правоохоронні органи, виклавши ситуацію у вільній формі. У заяві потрібно просити провести перевірку і порушити кримінальну справу за ст. 190 Кримінального кодексу України, тобто “Шахрайство”. Заява пишеться на підставі статей 94, 95, 97, 98 Кримінально -процесуального кодексу України, а мотивувати його потрібно статтями 190 і 383 (“Завідомо неправдиві звинувачення у скоєнні злочину”, в нашому випадку – непогашенні кредиту) КК “, – вважає адвокат Марина Гавяда. За її словами, розплутуючи клубок, правоохоронні органи самі витребують кредитну справу в банку, і їм у банку не зможуть відмовити.

Опубліковано у Корисно знати. Додати до закладок Постійне посилання.

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*


чотири − = 1

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>