Фінансисти вимагають судів

АУБ звернулася до президента України з проханням не позбавляти споживачів фінансових послуг права вирішувати свої питання в третейських судах

3 лютого 2011 р., у Верховній Раді України буде винесений на голосування законопроект № 6670-1 «Про внесення змін до ст. 6 Закону України «Про третейські суди», яким передбачається виключення з підвідомчості третейських судів справ у спорах про захист прав споживачів. Асоціація українських банків та третейські організації звернулися до президента України з проханням накласти вето, якщо ВР все-таки проголосує за нього.

На думку АУБ, зміни, внесені до закону, по-перше, порушують права споживачів фінансових послуг, а по-друге, ставлять під загрозу розвиток третейських судів в Україні в цілому.

«Якщо зараз у споживачів є альтернатива у виборі органу розгляду спору – державний чи третейський суд, то з прийняттям запропонованих змін такої альтернативи у них не буде», – пише президент АУБ Олександр Сугоняко президентові України Віктору Януковичу.

Крім цього, як стверджують в АУБ, після внесених змін до закону видатки бюджету сильно зростуть, оскільки фінансування досі «третейських справ» ляже на плечі бюджету. Збільшиться також і завантаження державних судів.

Примітно, що точка зору юристів з цього питання назад протилежна. «Законопроект щодо заборони третейським судам розглядати справи, що випливають із споживчих договорів, винесений на розгляд парламенту, давно повинен був бути прийнятий», – упевнений голова правління Міжнародної ліги захисту прав громадян України Едуард Багіров. При цьому юрист визнає, що законопроект, підготовлений до другого читання у Верховній Раді, досить виразно вказує третейським судам їх місце в системі захисту прав громадян, а саме – нівелює їх роль і значущість в країні. Але це його, як і інших представників юридичного ринку, не лякає.

«На жаль, третейське судочинство в Україні не настільки розвинене як, скажімо, в країнах Західної Європи і США», – констатує юрист юридичної фірми «Лавринович і Партнери» Євген Коломієць. На Заході сторони дійсно все частіше вдаються саме до альтернативних способів вирішення конфліктів, в тому числі і до арбітражних судів. В Україні ж, де дуже низькі показники рівня довіри громадян до правосуддя в цілому, не кажучи вже про приватні суди, третейське правосуддя особливо не користується попитом.

Адвокат, старший партнер ЮФ «Ільшев і Партнери» Роман Марченко висловлюється про третейські суди ще більш жорстко: «Давши третейським судам досить широкі повноваження, держава потім гірко в цьому розчарується». За його словами, подібне пов’язано виключно з масовими неправомірними рішеннями таких судів.

За твердженням пана Марченко, система третейських судів повинна підлягати повному реформування. Точкові ж виключення з системи деяких суперечок нічого не вирішать. «Потрібні більш значні кроки, наприклад, ставити їх (третейські суди .- Ред.) Під більш щільний державний і громадський контроль, а також визначитися з жорсткістю заходів покарання третейських судів, в разі винесення незаконного та неправомірного рішення», – говорить юрист.

«Що стосується заяв про порушення прав споживачів, то наявність третейського застереження в договорі саме є порушенням прав споживачів, так як споживач позбавлений права звернення до державного суду за захистом своїх прав і законних інтересів. У разі прийняття даного законопроекту, можливості захисту споживачем своїх прав та інтересів будуть значно розширені», – додає Євген Коломієць.

До інших позитивних моментів даного законопроекту юрист також відносить відсутність права у фінансових установ в односторонньому порядку ставити свої умови споживачам. «Відомо, що третейський суд – це приватна структура, правосуддя в ньому здійснюється третейським суддею, якого фактично неможливо притягнути до будь-якої відповідальності за прийняті ним рішення», – говорить він.

Опубліковано у Новини. Додати до закладок Постійне посилання.

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*


+ 1 = десять

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>