Клієнтам стане простіше виграти в банків у судових процесах

Клієнти банків отримали можливість відстоювати свої права в судах загальної юрисдикції – Верховна рада виключила з підвідомчості третейських судів справи про захист прав споживачів послуг банків і кредитних спілок.

Парламент дозволив клієнтам банків відстоювати свої права в судах загальної юрисдикції. Верховна рада прийняла в цілому законопроект № 6670-1, заборонила розглядати в третейських судах позови про захист прав споживачів, у тому числі послуг банків і кредитних спілок.

Розгляд таких справ, які були розпочаті до набрання законом чинності, буде припинено, всі нові позови про захист прав клієнти кредитних установ зможуть подати тільки до державного суду.

Банки часто вказують у своїх типових договорах, що вирішення всіх суперечок з позичальниками і вкладниками відбувається виключно в третейських судах, створюваних банками, біржами, кредитними спілками, громадськими організаціями.

Так, найбільшим є третейський суд при Асоціації українських банків. За його даними, банки все активніше судяться з клієнтами: в минулому році було розглянуто 18 865 позовів, тоді як в 2009 році – 4316 позовів, а в 2008 році – 3014 позовів. Кількість банків, що судяться з клієнтами, також постійно зростала: з 7 у 2008 році до 14 у 2009-му і 19 – у минулому. У третейському суді при АУБ підкреслюють, що за три роки було скасовано лише 5 його рішень, а держсуди завжди задовольняли його рішення у видачі виконавчих документів.

У той же час, юристи постійно критикують третейські суди за те, що вони дуже швидко приймають рішення – майже без вивчення справ, а суддями є юристи, пов’язані з банками.

Ключовими мінусами розгляду справ в третейських судах є те, що їхні рішення практично неможливо оскаржити, до того ж вони можуть бути прийняті без урахування думки відповідача.

Депутати ж прийняли й другий законопроект (№ 5322), який дозволяє особам, які не брали участі у справі, звернутися до господарського суду з заявою про скасування рішення третейського суду. На це у сторони, що програла є три місяці. Ще місяць дається судді госпсуду на прийняття рішення за скаргою позивача.

Крім того, клієнт тепер може оскаржити позов банку, поданий до третейського суду. Для цього необхідно попросити господарський суд зупинити провадження у справі в третейському суді та видачу банку виконавчого листа.

Нарешті, Госпсуд більшою мірою може врахувати аргументи клієнта банку, але розгляд справи буде тривати довше і обійдеться позивачеві дорожче.

“У державному суді за розгляд справи доведеться сплатити мито, плюс доручення нотаріуса – всього до 2 тис. грн, послуги юридичної компанії обійдуться ще в 3-5 тис. грн. А в третейському суді за все потрібно заплатити 10 грн”, – говорить заступник голови третейського суду при Всеукраїнській громадській організації Захист прав споживачів фінансових послуг Анатолій Соболевський.

Опубліковано у Новини. Додати до закладок Постійне посилання.

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*


шість − 3 =

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>