Здати в банк погану банкноту досить просто

Як вчинити, якщо банк не хоче приймати купюру, мотивуючи це тим, що банкнота сильно зношена і може бути фальшивої? Якщо мова йде про національну валюту, то вона має прийматися банками беззаперечно. Незалежно від зносу і надірваності купюр. Варто також звернути увагу, що обмін пошкоджених вітчизняних грошових знаків проводиться банками безкоштовно.

Порядок прийому зношених купюр іноземної валюти більш складний. Він регламентується інструкцією НБУ № 502 від 12.12.2002 та внутрішніми положеннями кожного банку. Банк зобов’язаний прийняти банкноту на моментальне інкасо (тобто, виплатити клієнту її вартість відразу), або взяти на експертизу для оцінки справжності.

Моментальне інкасо можливо у випадку, якщо немає сумнівів в достовірності і купюра зберегла ознаки платіжності (назва банку-емітента, номер та серію, номінал, основні зображення лицьового і зворотного боку, елементи захисту: водяний знак, магнітні мітки, захисна смуга і волокна, мікро – і макротекст, голограми). Також для банкноти допускаються сильні пошкодження: затерті зображення, забруднення до 50% площі банкноти, плями діаметром до 1 см (для доларів США – не розміщені на портреті), розрив вертикально на дві частини (за наявності обох частин і якщо одна з них складає не менше 70% площі купюри), зрізані кути до 3 мм і проколи діаметром до 2 мм.

Якщо ж виникає підозра, що банкнота фальшива (є явні друкарські недоліки, зміни в портреті, немає захисної лінії, затоки фарбою, чорнилом, жиром, зміни первісного кольору, обпалені і пропалені), банкноти відсилають на оцінку. “Касир зобов’язаний вилучити дану купюру, оформити її як сумнівну і відправити у НБУ для проведення експертизи”, – говорить директор департаменту розвитку роздрібного бізнесу СЕБ Банку Андрій Черняк. Коли справжність підтверджена, банкноту обмінюють на національну валюту за поточним курсом або на неушкоджену купюру в цій же валюті. Якщо ж банкнота підроблена, вона вилучається з обігу і знищується.

До речі, слід враховувати, що прийом інвалюти на інкасо не безкоштовний, і за обмін банк у будь-якому випадку, особливо при істотному зносі купюр, стягує комісію, яка досягає 10-20% номіналу банкноти.

Опубліковано у Корисно знати. Додати до закладок Постійне посилання.

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*


8 × два =

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>