«Банківські піраміди» продовжують функціонувати

Економіка України зберігає тенденцію до одужання. Але банківський сектор як і раніше, вимагає більш жорсткого регулювання, усунення з ринку слабких гравців і додаткової капіталізації тих що залишилися учасників ринку. Так як в існуючій моделі банківської справи продовжують функціонувати “піраміди”. Таку думку висловив в коментарі UBR. UA керівник проекту Український Банківський портал Олексій Лупоносов.

“2011р. Показує, що є всі тенденції до одужання української економіки в цілому, і банківської системи також. Якщо в 2011р. Проблемних банків нарешті не стане, відбудеться докапіталізація банків, які залишаться на ринку. Більш того, багато зіллються або взагалі підуть , тому, що у них немає капіталу. Тоді цей рік стане відправною точкою розвитку банківської системи України в цілому”, – описує перспективи банківського сектора А. Лупоносов.

“Перехворівши цією кризою, в принципі зроблені правильні висновки. Тому що, в якій ще країні можуть біженці з Нагірного Карабаху приїхати, заснувати банк (це був “Укрпромбанк”), маючи мінімальний капітал, вони вклали близько 8 млн. грн., а потім цей банк за рахунок вкладників і агресивної політики вийшов в десятку. А потім благополучно здох”, – нагадав він.

Експерт наводить для порівняння приклад Англії, де за останні 80 років, був заснований всього один новий банк, при цьому він зазначає, що його статутний капітал був порівняний зі статутним капіталом близько 80 банків нашої країни.

“Виходячи з вищесказаного, якщо на сьогоднішній день відбудеться докапіталізація, приберуть з ринку відверто слабких, не дадуть будувати нові піраміди, а їх уже почали будувати в 2011 році, а це певні ризики. Є ряд банків, куди пішов менеджмент колишніх проблемних банків. Робиться все з тієї ж старою схемою. Та ж агресивна політика, та ж шалена політика по залученню клієнтів, самі агресивні виробничі плани, навіть ті ж методи продажу, повністю змальовані під копірку. Це великий ризик 2011 року”, – резюмував А. Лупоносов.

Нагадаємо, за підсумками 2010 року, незважаючи на появу окремих нових банків, кількість учасників ринку скоротилася на 6 одиниць. Як наслідок – на початок 2011 р. 176 банків мають ліцензію НБУ на здійснення банківських операцій (182 на початок 2010 р.), ще 18 установ знаходяться на ліквідації. У чотирьох банках (“Надра”, Родовід Банк, “Соцкомбанк”, “Діалогбанк”) на кінець 2010 р. продовжувала діяти тимчасова адміністрація, а в кінці січня 2011 були введені тимчасові адміністрації ще у двох банках (“Комерційний банк” Володимирський “і “Банк Столиця”).

У минулому році кількість структурних підрозділів українських банків скоротилася на 247 одиниць (або на 22,6%). При цьому на 18 банків, які перебувають у стані ліквідації, припадає 47 філій, решта 200 – на діючі банки. Разом з тим, окремі банки продемонстрували здатність відкривати нові відділення, зокрема ПриватБанк збільшив свою мережу на 159 нових відділень, Platinum Bank – на 45 відділень, Дочірній банк Ощадбанку Росії – на 40 відділень.

З 2011 р. регулятор має намір підвищити жорсткість вимог до новостворюваних банків. Зокрема, будуть посилені вимоги щодо фінансового стану засновників нового банку: НБУ буде відмовляти в реєстрації за наявності фактів збиткової діяльності за останній рік у хоча б одного співзасновника, а також у разі перевищення зобов’язань перед іншими кредиторами над активами створюваного банку (за вирахуванням коштів, вкладених в статутні капітали інших юридичних осіб).

Для створення нового відділення банку в 2011 р. необхідно буде виконати дві ключові вимоги: вести беззбиткову діяльність протягом останніх півроку і мати відпрацьовану систему внутрішнього контролю та управління ризиками, яка повинна пройти аудит в НБУ.

Опубліковано у Новини. Додати до закладок Постійне посилання.

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*


8 + два =

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>