12 головних правил особистого гаманця або практичні поради як пережити кризу

Фінансова грамотність і, не побоїмося цього слова, мудрість населення в періоди криз зростає особливо швидко. Людей справді цікавить, як же залишатися в ситуації кризи фінансово-раціональними і прагматичними. А якщо білий пухнастий звір песець вже постукав до вас у двері, і зовсім не у вигляді кур’єра, що доставив шубу в подарунок, то потрібні жорсткі антикризові заходи і повний самоконтроль. Спробуємо сформулювати основні правила особистого кризового фінансового поведінки.

Перше

Думати. Необхідні сила, терпіння і позитивний настрій, а також здатність тверезо аналізувати інформацію. Отримуючи інформацію, необхідно аналізувати, в чому зацікавлені ті, хто її поширює.

Друге

Сконцентруватися саме на своїх проблемах. Наприклад, якщо банківський агітпроп закликає вас не створювати труднощів банку, оскільки він «безбашенно» вів свій бізнес, ігноруйте це, і в кращому випадку ви можете запропонувати йому заплатити вам за допомогу підвищенням ставки за вкладом. Банк не ділився і не буде ділитися з вами своїм прибутком. Чому ви повинні розділяти з ним ризики його бізнесу? Використовуйте і ви своє право, коли вважаєте за потрібне.

Третє

Не панікувати. Прийміть ситуацію як точку відліку і не шукайте винних. Пам’ятайте: у психології кризою називаються зміни, що виникають на стику стабільних періодів. Люди бояться не стільки самої кризи, скільки його наслідків. Але якими вони будуть, багато в чому залежить від наших зусиль. Відокремте емоції від дій. Кризи були і будуть завжди. Потрібно пам’ятати, що будь-яка криза закінчується. Корисно провести ревізію власного досвіду переживання будь-яких життєвих криз. Спробуйте зрозуміти, яких результатів ви хотіли б досягти до закінчення кризи.

Четверте

У період кризи треба зменшувати витрати на товари не першої необхідності. Мета – забезпечити бездефіцитний бюджет, щоб не проїдати заощадження. Потрібно розібратися з неоплаченими рахунками і боргами і визначити, що може почекати, а що потрібно сплатити негайно.

П’яте

Необхідно вивчити податкову ситуацію, адже може виявитися, що вам повинні відшкодовувати будь-які податки (наприклад, при витратах на навчання), а ви і не в курсі.

Шосте

Потрібно диверсифікувати джерела доходу. Під час кризи важлива не тільки кількість грошей, але і регулярність їх надходження. Якщо у вас кілька джерел надходження грошей, то відчувати себе ви будете набагато стійкіше, ніж люди, які отримують гроші з одного джерела. Навіть маючи постійне місце роботи, потрібно мати невеликі підробітки. І справа тут не стільки в грошах, скільки в підтримці корисних зв’язків. Якщо у вас чудова робота в стійкій компанії і немає можливості підробити, то ваше положення більш стабільним можуть зробити гроші, одержувані «від роботи ваших грошей».

Сьоме

Заощадження теж корисно диверсифікувати. Потрібно розподіляти заощадження між різними «кошиками». Наприклад, банківський депозит, кредитні картки, акції, валюта – долар, євро. Страх різних ризиків – емоційна реакція на шанси отримати прибуток і можливість фінансових втрат. Досвідчені інвестори вивели золоте правило: знайдіть свою «точку засипання».

Іншими словами, як тільки ви берете на себе ризики, від яких у вас пропадає сон, варто змінити стратегію.

Восьме

Турбота про ліквідність. Вкладаючи під час кризи гроші в нерухомість, золото/коштовності і предмети тривалого користування, ви піддаєте себе додатковим ризикам. Особливістю будь-якої кризи є мала передбачуваність розвитку подій у середньостроковій перспективі. Вкладаючи заощадження в дорогі покупки, ви здуваєте «подушку безпеки». Дорогі предмети в кризу малоліквідні. Їх важко оперативно продати і отримати живі гроші. Виручена сума, як правило, буде менша тієї, що була до її «інвестування». Для мінімізації ризиків під час кризи краще відмовитися від великих покупок (якщо, звичайно, це не питання першої необхідності) і максимально можливо зберігайте гроші. Інша справа, якщо «подушка безпеки» у вас є і ви хочете зробити довгострокову інвестицію. Удачі вам, і нехай ваші активи примножуються!

Дев’яте

Якщо тільки є можливість, відмовтеся від спокуси взяти кредит. На покупку краще накопичити. При цьому варіанті втрата роботи не буде означати загрози втрати, скажімо, житла. Якщо кредит вже взяли, докладайте всіх зусиль, щоб якомога швидше виплатити і залишитися без боргів.

Десяте

Не зберігайте великі суми, (якщо вони є і якщо вони для вас стратегічно важливі) на банківських рахунках. Варіант повтору банківської кризи жовтня 2008 залишається реальною загрозою. Тоді уряд вольовим рішенням, прийнятим в останній момент, врятував банківський сектор. Але якщо посипляться світові банки, банківську систему України уряд врятувати вже не зможе.

Одинадцяте

Якщо є проблеми зі здоров’ям у вас і ваших близьких, терміново займіться їх рішенням. Можливо, це краще вкладення коштів. Вилікуйте всім членам сім’ї зуби. У критичний момент життя якісно вирішувати проблеми здоровій людині зі здоровою сім’єю значно легше.

Дванадцяте

Терміново займіться зміцненням зв’язків з родичами та знайомими. Якщо з ким у сварці – помиріться. Дайте їм зрозуміти, що у разі біди вони можуть на вас розраховувати. У цьому випадку і у вас буде шанс не залишитися наодинці зі своїми проблемами.

Опубліковано у Корисно знати. Додати до закладок Постійне посилання.

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*


4 + шість =

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>