Про сучасний стан ринку кредитних спілок під час прес-конференції

22 жовтня 2010 р. прес-центр ІА «Укрінформ» (м. Київ) Всеукраїнська асоціація кредитних спілок та Об’єднання кредитних спілок «Програма захисту вкладів», за сприяння проекту технічної допомоги «Реформування фінансової діяльності на селі» Німецького Товариства Технічного Співробітництва (GTZ), провели прес-конференцію, присвячену Міжнародному дню кредитних спілок.

Участь у цій прес-конференції взяли Олександр Клименко, народний депутат України, голова підкомітету з питань небанківських фінансових інститутів Комітету Верховної Ради України з питань фінансів і банківської діяльності, Ірина Говорун, заступник голови Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України, Вікторія Волковська, президент Всеукраїнської асоціації кредитних спілок, Іван Вишневський, голова Правління Об’єднання кредитних спілок «Програма захисту вкладів».

Основні теми, на які учасники говорили з журналістами, були сучасний стан справ на ринку кредитної кооперації, наслідки світової фінансової кризи й те, як вони відобразилися на діяльність кредитних спілок, першочергові кроки вирішення проблемних питань діяльності кредитних спілок.

Сьогодні в Державному реєстрі фінансових установ зареєстровано 700 кредитних спілок, які об’єднують близько 1,5 млн. членів–громадян України.

В умовах фінансової кризи більшість кредитних спілок, кредитували та продовжують кредитувати населення, не зважаючи на те, що позбавлені будь-якої державної підтримки.

Так, більш 70 тисяч членів КС протягом 2010 р. вклали на депозитні рахунки 1,7 млрд. гривень (для порівняння: у 2008 році 164 тисячі членів вклали 3,95 млрд.грн.).

В той же час приблизно 336 тисяч членів кредитних спілок взяли кредитів на загальну суму у 2,74 млрд. грн. та використали їх наспоживчі цілі, ведення фермерських та сільськогосподарських господарств.

Сумарні активи КС сьогодні складають близько 3 млрд. гривень, при цьому темпи скорочення у порівнянні з 2008 та 2009 р.р. збільшились практично в 1,5 рази (темпи скорочення активів: 1 півріччя 2009 р. по відношенню до 2008 р. – 24%, 2010 р. по відношенню до 2009 р. – понад 35%)

Проте, світова фінансова криза не обійшла українські кредитні спілки і поділила їх на три групи:

Перша –кредитні спілки, які з мінімальними втратами пережили активну фазу кризи, кредитували і продовжують кредитувати, не мають жодних скарг вкладників, ведуть прозору діяльність і послідовно дотримуються принципів кредитно-кооперативного руху. Нажаль, сьогодні багатьом з них доводиться відстоювати свої позиції,порушені двом іншими групами кредитних спілок.

Друга група -кредитні спілки, у яких фінансовий менеджмент не впорався з викликами фінансової кризи і які сьогодні потребують негайної підтримки у вигляді рефінансування.

І третя –ті, хто, нажаль,перетворив ідею кредитного руху в бізнес-проекти.Здійснюючи доволі ризикову фінансову політику та реалізовуючи сумнівні фінансові,не витримали натиску фінансової кризи і сьогодні підлягають, сподіваємось, цивілізованому і ефективному, але виведенню з ринку.

Поки відкритим залишається питання інтересів членів таких кредитних спілок, яким вкрай потрібні державні механізми компенсацій з боку держави по аналогії захисту інтересів банківських вкладників за допомогою Фонду гарантування вкладів.

Проте, сподіваємось, що державна підтримка, професійний досвід та традиції кредитної кооперації нададуть змогу впоратися і подолати наслідки фінансової кризи.

Об’єднання кредитних спілок вважають, що сьогодні необхідно:

  • за участю і під контролем держави створити систему гарантування вкладів;
  • забезпечити доступ кредитних спілок до механізмів рефінансування з боку держави;
  • запровадити механізм компенсації з боку держави вкладів громадян, втрачених у збанкрутілих під впливом фінансової кризи кредитних спілках;
  • зробити діяльність кредитних спілок прозорішою і безпечнішою для членів;
  • вжити заходів щодо утворення Саморегулятивних організацій кредитних спілок;
  • утворити міжвідомчий механізм координації дій та оперативного обміну інформацією між державними правоохороннимиорганами, Держфінпослуг та Держфінмоніторингом.

Опубліковано у Новини. Додати до закладок Постійне посилання.

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*


+ 4 = дев'ять

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>