Які гроші краще взяти з собою у відпустку

Гроші можна втратити, їх можуть вкрасти, єдину платіжну картку може проковтнути банкомат, а новеньку хрустку купюру можуть не прийняти. З якими грішми краще вирушати у відпустку за кордон?

Готівка

Готівку люблять у всьому світі, але далеко не завжди її можна вигідно обміняти на місцеву валюту. Банки за кордоном рідко працюють після 16.00, а в обмінних пунктах в туристичних районах курс, як правило, грабіжницький. Та й хитрують там. Наприклад, у Москві та Празі прийнято виставляти на табло вигідні курси для обміну великих сум – від тисячі або навіть десяти тисяч доларів або євро, – а інформацію про це друкувати дрібним шрифтом або не вказувати зовсім. Для обміну більш дрібних сум курс зовсім інший.

“Розраховуючись в США великими купюрами, особливо банкнотами по $ 100, ви ризикуєте привернути до себе увагу і витратити більше часу на покупку, оскільки продавцю доведеться здати вашу купюру в “сховище”, – попереджає в.о. директора департаменту роздрібного банкінгу Укргазбанку Дмитро Замотаєв .

Такі ж проблеми можуть виникнути в Європі. “Купюри номіналом 500 євро з недавніх пір відмовляються обмінювати банки Великобританії. Вони вважаються “кримінальними грошима”, так як з їх допомогою зручно транспортувати великі суми готівки. З підозрою до вас можуть поставитися і в Італії, якщо ви спробуєте розплатитися купюрою номіналом більше 50 євро”, – додає заступник голови правління Діамантбанку Валерій Олійник.

Перед поїздкою не завадить ознайомитися з основними правилами ввезення, вивезення та використання валюти в обраній вами країні. Наприклад, в Туреччині та Єгипті не варто міняти всі гроші на місцеву валюту. “В обох країнах на ринках, в сувенірних крамницях і багатьох магазинах у вас з задоволенням візьмуть долари і євро. Причому курс долара до євро, швидше за все, буде один до одного, так що, розраховуючись за дрібні покупки доларами, ви ще й заощадите” , – пояснив Дмитро Замотаєв.

“В Україні можна купити валюту країн-сусідів – Польщі, Румунії, Угорщини, Чехії, а також Скандинавських країн”, – говорить Валерій Олійник. Проте начальник управління карткових продуктів “Альфа-Банк (Україна)” Олександр Поддерегін не радить запасатися на батьківщині великою кількістю “м’якої” або рідкісної валюти. “Це обійдеться значно дорожче, ніж при обміні доларів або євро безпосередньо на місці. До того ж знайти такі гроші непросто – навіть у Києві рідкісними валютами торгують небагато банків”, – пояснив він.

Вже не гроші, але ще не папір

Часто можна почути або прочитати поради обзавестися дорожніми чеками, щоб захиститися від крадіжки або втрати грошей. В Україні продаються в основному чеки компанії American Express в доларах і євро. Фактично це та ж готівка, але з можливістю відновлення.

Вкраденими чеками скористатися справді непросто, але й відновити їх нелегко. Треба зв’язатися з компанією, що випустила чеки, за телефонами, вказаними в документах на їх купівлю. Для відновлення знадобиться квитанція або як мінімум номера чеків – цей документ і номери чеків краще не втрачати. Банкіри запевняють, що чеки відновлять за один день, але на практиці це займає три-п’ять днів, а то й більше, якщо ви відпочиваєте далеко від цивілізації.

Втім, на можливості відновлення – переваги чеків закінчуються. “Дорожні чеки останнім часом втрачають популярність. Місць, де їх можна перевести в готівку або розрахуватися ними, стає все менше. Крім того, можна зіткнутися з високою комісією за переведення в готівку – до 10% і більше”, – попереджає Дмитро Замотаєв.

Платити не можна знімати

Проходячи митний огляд у вітчизняному аеропорту перед вильотом за кордон, починаєш усвідомлювати, що кращий “формат” грошей для туриста – це все-таки платіжна картка. Але карту якої платіжної системи краще відкрити? “Існують регіональні особливості. У Відні, наприклад, вважають за краще картки Maestro, а в США категорично не приймають MasterCard Electronic”, – повідомив Дмитро Замотаєв. “Хоча VISA і MasterCard обидві родом із США, MasterCard отримала більш широке розповсюдження в Європі та Африці, а VISA – в США, Латинській Америці, Австралії, Канаді та країнах СНД”, – пояснив начальник управління карткового бізнесу Астра Банку Сергій Головань. За його словами, в готелях і магазинах невеликих міст Європи швидше візьмуть MasterCard, ніж VISA.

Краще відкрити дві картки різних платіжних систем до одного рахунку. Це, до речі, дозволить не хвилюватися через втрату однієї з карток – втрачену ви заблокуєте, а розплачуватися будете другою. Крім того, Дмитро Замотаєв радить відкривати картки з чіпами – вони більш надійні та безпечні, а Сергій Головань рекомендує обзавестися картами рівнем не нижче VISA Classic і MasterCard. За більш дешевим (VISA Electron і Maestro) не можна бронювати готель, взяти на прокат авто.

Головні карткові неприємності – несподіване блокування і непередбачено високі комісійні. “Платіжні картки можуть бути заблоковані при операціях, які здадуться банку-емітенту підозрілими, а також якщо картка без попередження “світиться” за кордоном”, – пояснив Валерій Олійник. Щоб цього уникнути, достатньо попередити банк про поїздку, а заодно поцікавитися, які обмеження діють по картці (кількість операцій, максимальна сума однієї операції і всіх операцій за день).

З зайвими витратами (підвищена комісія українського банку за зняття готівки за кордоном і додаткова комісія іноземного банку за користування банкоматом) боротися легко – не знімати готівку в банкоматах, а розплачуватися карткою. Хоча є й нестандартні варіанти. “У Великобританії та країнах Північної Європи можна заощадити на комісії банкомату, попросивши видати готівку касира супермаркету чи магазину. Наприклад, якщо вам потрібні 50 фунтів, потрібно купити в магазині товар на 10 фунтів і отримати у касира 50 фунтів готівкою. При цьому з карти спишуть 60 фунтів без комісії за видачу готівки”, – радить Валерій Олійник.

Що вибрати?

Все залежить від маршруту і звичок. Але від дорожніх чеків краще відмовитися відразу. Їх вимагають посольства для підтвердження платоспроможності, але це не означає, що ви повинні з ними їхати у відпустку. Чеки можна повернути в банк, де вони були куплені, відразу після отримання візи.

“Універсальну пораду дати неможливо. Я б віз 80% грошей на карті і 20% готівкою на перший час для дрібних покупок”, – говорить Олександр Поддерегін. Дмитро Замотаєв уточнює, що такі пропорції підійдуть для європейських країн з розвиненою мережею прийому карток: “Навіть в Естонії в магазинчику посеред лісу у вас напевно приймуть карту. У Туреччині та Єгипті карткою можна розрахуватися тільки в готелях і великих магазинах, на ринок або за сувенірами потрібно йти з готівкою”. А Валерій Олійник вважає, що в Туреччину, Єгипет і країни Південно-Східної Азії краще їхати тільки з готівкою, а картку взяти для підстраховки на випадок непередбачених ситуацій.

Поліна Лісіцина: Finance.ua

Опубліковано у Корисно знати. Додати до закладок Постійне посилання.

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*


чотири − = 2

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>