Сімейний гаманець: куди іде зарплата?

Питання «Куди зникають гроші?» стало риторичним. Звичайно, при правильному підході відповідь на нього знайти зовсім неважко, але, з іншого боку, згадати, на які такі потреби за два-три дня пішов весь аванс, під силу далеко не кожному. Якщо ви не можете точно сказати, скільки грошей вам необхідно на оплату рахунків, якщо важко з відповіддю на питання, як багато грошових знаків у вас витрачається на повсякденні витрати, якщо поняття не маєте, на що витратили останню зарплату, значить, прийшов час навчитися рахувати власні гроші і намагатися жити відповідно до доходів!

Якщо ми такі розумні, чому такі бідні

Серед наших співвітчизників до образливого мало багатих людей, і причина цього неприємного факту криється не тільки в тому, що ми мало заробляємо. На думку експертів, до невеликих зарплат додається повне невміння українців розпоряджатися власними грошима. Тому більшості з нас досить важко буде стати мільйонерами.

Опитування, проведене центром Разумкова влітку минулого року, показав: оцінюючи рівень своїх доходів, тільки третина українських родин зізналися в тому, що грошей їм в цілому на життя достатньо. У двох з п’яти опитаних сімей доходів ледве вистачає на харчування та придбання недорогих речей, забезпеченими себе вважають 8% респондентів, а дозволити собі придбати все, що хочуть, може лише кожна двохсота сім’я. І в таких результатах немає нічого несподіваного, адже для більшості наших співвітчизників поняття організації особистого бюджету зводиться до кількох зелених купюр, захованих під матрацом на «чорний день».

Статистика стверджує: українці витрачають на продукти харчування близько половини своїх доходів, тому не дивно, що, вирішивши економити, багато хто починає урізати саме витрати на їжу. І тут відбувається щось парадоксальне. Людина економить кожен гріш, купуючи продукти в супермаркеті, він готовий сперечатися до хрипоти, виторговуючи копійки на ринку, а потім разом спускає залишок грошей на якісь дрібнички. Чому ж так відбувається?

Психологія імпульсів

Психологи сходяться на думці, що більшість людей швидше схильні витрачати гроші спонтанно і нерозумно, ніж мудро і по суті.

- Головна причина безглуздих витрат криється в тому, що фінансовий спосіб життя людини дуже рідко відповідає його справжнім бажанням і цінностям, – вважає психолог-консультант Марина Деркач. – За кожною марною тратою ховається певна емоційна потреба. Скажімо, цілком можливо, що дівчина, яка купує дорогу сумочку, хоче таким нехитрим чином «утерти ніс» подрузі, а молоду людину, що бере в кредит престижну машину, насправді терзає зневага оточуючих.

Тим, хто в цих прикладах впізнав себе, психолог радить правдиво відповісти на питання: що саме ви бажаєте отримати в обмін на свої гроші? Чого насправді хочете добитися за рахунок чергової покупки? Можливо, вам не вистачає поваги оточуючих, впевненості в собі, схвалення, щастя, любові? А, можливо, шляхом придбання речі, яка спочатку вам не по кишені, ви хочете домогтися хоча б видимої приналежності до певної соціальної верстви або прагнете комусь сподобатися?

- Все це самообман, оскільки ні одна річ у світі не здатна задовольнити емоційні потреби людини і поліпшити його душевний стан. І якщо задуматися над істинною вартістю товарів і послуг, які людина збирається придбати, кількість непотрібних витрат зменшиться в рази, – переконана психолог.

Розумні заощадження і безглузді витрати

Фахівці стверджують, що гроші відкладати набагато легше, якщо людина розуміє, для чого вона це робить. Все різноманіття цілей, для досягнення яких люди починають відкладати заощадження, можна розділити на три великі групи:

 • досягнення фінансових цілей (відкриття своєї справи, дорога покупка і т. д.);
 • непередбачені витрати;
 • відпочинок і розваги.

До речі, на останній пункт психологи радять звернути особливу увагу. Вирішивши відтепер бути бережливим, людина нерідко повністю відмовляється від задоволень, але це абсолютно неправильно: рано чи пізно така поведінка призведе до того, що життя здасться нудним і одноманітним. Тому резервувати певну суму грошей на відпочинок і розваги просто необхідно! Але при цьому не потрібно плутати заплановані задоволення з так званими нерозумними витратами.

Практика показує, що нерозумні витрати (тобто витрати, без яких можна легко обійтися) в своєму бюджеті легко виявить кожна родина. Деякі нерозумні витрати настільки поширені, що їх можна назвати самими справжніми викрадачами наших грошей:

 • азартні ігри;
 • алкоголь і сигарети;
 • харчування поза домом;
 • надмірне використання води, електроенергії, стільникового зв’язку;
 • покупки, зроблені під впливом хвилинного пориву;
 • задоволення сьогочасних дитячих примх;
 • бажання «наздогнати» сусіда, начальника, друга і т. д.

Методи боротьби з цими «викрадачами» зрозумілі й, можна сказати, очевидні:

 • відмовитися від азартних ігор;
 • зменшити споживання алкоголю і сигарет;
 • по можливості готувати вдома;
 • економити електроенергію, воду, газ і т. д.;
 • не витрачати час і гроші на порожні телефонні розмови;
 • здійснювати покупки за заздалегідь складеним планом;
 • пояснити дітям, що вони не можуть мати все, що бачать навколо себе;
 • зрозуміти, що зовсім необов’язково мати все, що є в інших.

Підрахуйте, скільки грошей можна було б заощаджувати щомісяця, зменшивши хоча б деякі з названих вище витрат, і помножте підсумковий результат на 12. Повірте, сума потенційної річної економії вас сильно вразить! І не варто побоюватися, що, посадивши себе на «фінансову дієту», ви зробите своє повсякденне існування нестерпним. Зовсім навпаки: життя стане не тільки більш стабільним, але й більш приємним. Адже нашою кінцевою метою є не нудна економія, а придбання корисної звички витрачати свої гроші на дійсно важливі речі!

«Личные деньги»

Опубліковано у Корисно знати. Додати до закладок Постійне посилання.

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*


сім − = 6

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>